Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen bireyler tüp bebek uygulamasını oldukça fazla tercih etmektedirler. Tabi yapılan uygulama kaç aşamadan oluşuyor diye de merak etmektedirler. Tüp bebek uygulaması toplamda dört aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada baba adayında doğal yol ile sperm alınmaktadır. Böylece üreme hücreleri elde edilmiş olacaktır. Bazen alınan sperm hücreleri yeterli sayıda olmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında üroloji uzmanı tarafından tase ve pesa gibi yöntemlere başvurularak baba adayından sprem alınacaktır. Anne adayından alınacak olan yumurta yumurtalar için daha farklı uygulamalar uygulanır.

Anne adayının adetinin üçüncü yada yirmi birinci gününden itibaren başlayan yaklaşık olarak 15-20 gün civarında süren bir tedavi bulunmaktadır. Böylelikle yumurta gerekli olgunluğa ulaşır ve ardından çatlar bundan sonra uzman doktor tarafından anestezi yardımı ile yumurtalar alınır.

Tüp bebek uygulamasının ikinci aşamasına geçildiğinde döllenme sağlanması için anne ve babadan alınan hücreler üzerinde klinik ortamlarda bir takım testlerden geçmektedirler. Böylece hazır konuma getirilir ve geliştirilmiş olacaktır. Bunları sağlamak için iki farklı seçenek kullanılabilir. İlk seçeneğimiz mikroenjeksiyon olmaktadır bu seçenek aslında standart olarak görülmektedir. Alınan sprm sayısında bir azlık yada hareketlerinde yetersizlik tespit edilirse ikinci seçenek olan ICSI tercih edilerek kullanılır. Yapılan bütün işlemler sonucunda bir tüp bebek fiyatı ortaya çıkar.

Son aşama olan üçüncü aşamada oluşturulan embriyo uygun olan koşullar ve şartlar altında olgunlaştırılır ve geliştirilmektedir ayrıca transferin olması için hazır konuma getirilmektedir. Yapılan bütün işlemlerden sonra son olarak meydana getirilen embriyo dikkatli bir biçimde anne adayının rahmine yerleşimi yapılır. Yerleştirme işlemi yaklaşık 10 dakika sürmektedir ve ağrısız, acısız bir şekilde olmaktadır. Döllenme meydana geldikten sonra yumurtalar iki yada üç gün kadar laboratuar ortamında bekler ve transfer işlemi gerçekleşir. Bunların ardında 12 gün sonra gebelik testi uygulanarak gebelik var mı yok mu diye kontrolü gerçekleşir.

Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra anne adayı dikkatli olmak zorunda ve doktorunun verdiği uyarı ve önerilere harfiyen uyması gerekmektedir.

Tüp Bebek İşlem Aşamaları Ne Kadar Sürer

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaya karar veren çiftler için işlemlerin ne kadar zaman alacağı merak konusudur. Çünkü çiftlerin her ikisi de çalışıyor olabilir yada bir kişinin çalışması bile bu sürenin ne kadar süreceğinin merak edilmesi için yeterlidir. Ayrıca bazı çiftler bu işlemleri yaşadıkları şehrin dışında yaptırdıkları içinde süre gerçekten önem taşımaktadır. Kadın ve erkek açısından bakarsak erkeğin her aşamada bulunması zorunlu değildir. Yani erkek ilk görüşmede ve döllenme aşamasında bir gün ile tüp bebek merkezinde bulunması yeterli olacaktır. Ancak kadın için aynı durum söz konusu değildir kadının her aşamada bulunması gerekir. Beklemeyen bir durum ile karşılaşılmadığı sürece tüp bebek aşamalarının hiç birinde hastanede kalmak gerekmektedir. Yapılan bütün tedaviler ayakta gerçekleşir ve aynı gün eve gidilebilir. Tedavinin en başından en sonuna kadar olan zaman ise 1 aydır.

Yani ilk aşama olan süreç bir gün sürmektedir. Ardından ikinci aşama için randevu verilir buda 15 gün kadar devam eder. Daha sonra yumurta toplama işlemi gelir bu yarım saat gibi kısa bir sürede gerçekleşir ancak hastaneden ayrılmak için 3 saate yakın dinlenmek gerekir. Bu arada da döllenme işlemi olmuş olur ve döllenmeleri gerçekleşen yumurtalar saklanır.

Yumurtaların toplanmasının ardında 3 gün geçtikten sonra yine tüp bebek merkezine uğramak gerekir çünkü anne adayının rahmine embriyo yerleştirme işlemi gerçekleşecektir. Yapılan bu uygulamada on dakika kadar bir vakit alır ve tamamlandıktan sonra 2 saat istirahat ederek evinize gidebilirsiniz. Bundan sonrası 12 gün bekleme aşamasıdır. 12 gün sonra gebelik testi yapılarak bir gebelik oluştu mu diye kontrol edilir. Ancak akıllara takılan şöyle bir soru olabilir farklı bir gebelik testimi bunun içinde tüp bebek merkezine gidilmeli mi diye hayır kesinlikle farklı bir gebelik testi değildir size en yakın sağlık kuruluşuna giderek bu testi yaptırmanız mümkündür.

Tüp Bebek Tedavi Süresi Boyunca Cinsellik

Tüp bebek tedavi süreci bitimine kadar cinsel ilişki yaşamak sakıncalıdır ve yasaktır. Ayrıca olunan ilk muayene öncesinde erkeğin ortalama olarak 3 gün cinsel ilişki yaşamamış olması gerekmekte yani diğer bir anlamı boşalmamış olması gerekmektedir. Bunun nedeni ilk aşamada yapılan sprem testi olmaktadır. Tedavinin sonunda bir gebelik meydana gelirse gebeliğin belli bir dönemine gelene kadar cinsel ilişki yasağı da sürecektir. Ne kadar devam eder diye sorarsanız gebeliğin 2-3 ayına kadar sürer ardında hekiminiz cinsel ilişkide bir sakınca görmezse bu yasağı kaldıracaktır. Kesinlikle doktorunuz tarafından onay almadan cinsellik yaşamayınız. Çünkü tüp bebek ile gebelik oluşmasından gebeliğin sonlanmasına kadar olan sürede devamlı olarak cinsel ilişki yasağı olmaz mutlaka doktorunuza bu konuyu danışınız.

Biraz uzun bir yazı olduğunun farkındayım ama tüp bebek aşamaları sırasında yolculuk konusuna da değinmek istiyorum. Bazı çiftler tedavilerini yaşadıkları şehir dışında yaptırmaktadırlar bu nedenle araba yada uçak yolculuğu yapmak gerekebilir. Bir gebelik meydana gelene kadar doktorunuz bir sakınca görmüyorsa yolculuk yapılabilir. Ancak gebeliğin oluşmasında sonra belli bir dönemde yolculuk yapılması sakıncalı olabilir buna doktorunuz karar verecektir. Bunun yanında anne adayının rahmine transfer işlemi yapılmasının ardından 1-2 gün uzun yolculuklara çıkılmaması gerekmekte.

Tüp Bebek Tedavisinin Fiyatı Ne Kadardır?

Ülkemizde bir çok tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Bunların arasında fiyat farkı elbette vardır. Tüp bebek uygulamasını yapan kuruluşların telefon numaralarına ulaşıp arayarak net bilgilere ulaşmak mümkün. Ayrıca sigortanız bulunuyorsa özel sigorta, sgk, bağkur gibi çıkacak olan ödemelerin bir kısmını bu kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM