Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Uygulamasında Yanlış Bilinenler

Herkesin bildiği üzere normal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Çağımızın getirdiği teknoloji ve tıpta olan gelişmeler sayesinde artık başarı oranları daha da artmıştır. Ancak doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır. Çevrelerinden bu şekilde duyumlar alan çiftlerde tedavi olmaktan kaçınmakta ve ertelemektedirler.

İlk olarak yanlış bilinen tüp bebek tedavisinin ağrılı bir dönem olduğudur. Bu tamamen yanlış bir bilgi olup tedavi süreci ağrılı ve acılı bir dönem değildir. Az önce belirttiğim çağımızın getirdiği teknoloji sayesinde uygulanması gayet basit olan bir yöntemdir. Geçmiş dönemlere bakıldığında tedavi süresi 50 gün sürerken artık bu süre 15 güne kadar indirilmiş ayrıca hastalara uygulanan iğnelerde azımsanmayacak kadar azaltılmıştır ki hemen, hemen hiç iğne uygulanmayacak duruma gelmiştir. Çağımızın getirdiği teknoloji ile 15 gün sonunda tedavi bitiyor ve çiftler hemen, hemen hiçbir olumsuz durum ile karşılaşmıyorlar.

Diğer bir yanlış bilinen konuysa tüp bebek tedavisi ile her yaşta olan kadınların çocuk sahibi olabildiğidir. Bu düşünce tabi ki yanlıştır. Kadınların bir doğurganlık çağları bulunmakta ve vücut sistemi buna göre işlemektedir. En verimli olduğu yaş 25 olmakta olup 35 yaşından sonra kadınlar doğurganlık işlevlerini yavaş, yavaş yitirmeye başlarlar. 40 yaşını geçmiş bir kadının doğurganlık işlevi neredeyse bitmiştir gebe kalma şansı tamamen azalmış olur. Biraz daha açarsak bu konuyu 25 ile 30 yaşında olan bir kadının gebe kalma şansı yüzde elli civarında seyrederken 40 yaşından sonra bu yüzde on beş seviyelerine inmektedir. 45 yaşından sonra bir kadının tüp bebek uygulaması ile hamile kalma şansı gerçekten çok düşüktür.

Bunların dışında diğer bir konuysa sperm hücresine rastlanmayan erkeklerin asla baba olamayacağı olmakta buda yanlıştır. Çünkü çağımızda olan teknoloji ile sperm bulma ameliyatları acısız biçimde uygulanmakta ve bu nedenle sperm hücresine rastlanmayan erkeklerde baba olma şansı yakalamış olmaktadır.

Hiçbir tüp bebek merkezi kesinlikle %100 başarı garantisi veremez. Kadınların ilerleyen yaşları ile gebe kalma olasılıkları da düşmektedir. Ayrıca başarı oranını arttıran bir çok etken bulunmaktadır.

Uygulanan tüp bebek tedavisinin yumurtalıkları olumsuz etkileyip yumurta rezervlerini azalttığı söylenmekte buda yanlıştır. Zaten var olan yumurtalar tedavi ile uyarılarak görevlerini tam olarak yerine getirmesi sağlanmaktadır.

Tüp bebek uygulamasında kullanılan ilaçların erken menopoza soktuğu söylenir buda yanlış bir bilgidir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri olabilir ama basit tedaviler ile önüne geçilebilir. Kullanılan bütün ilaçlar tedavinin başarısını yükseltmek adını kullanılır.

Belki duymuşsunuzdur tüp bebek tedavisinde başka insanların yumurtalıkları ve spermleri kullanılıyor diye tamamen yanlış bilgidir. Kadın ve erkekten alınan yumurta ve spermler dış ortamda yani laboratuar ortamlarında ince bir işleme tabi tutularak transfere hazır hala getirilmektedir.

Diğer bir konuysa tüp bebek tedavisi boyunca sürekli yatmak olmaktadır buda yanlış bilgi. Çünkü normal yollar ile oluşan bir gebelik kadar riskleri vardır. Transfer gerçekleştikten sonra sürekli yatmak yanlış bir bilgidir. Sadece transfer gerçekleştikten sonra ve gebeliğin ilk 12 haftasında yoğun tempodan ve yorucu işlerden kaçınmak doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM