Tüp Bebek Yasası Ve Yenilikleri Araştırdık

  • 23 Ocak 2017
  • 262 kez görüntülendi.
Tüp Bebek Yasası Ve Yenilikleri Araştırdık

Normal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin tercihi olan tüp bebek uygulamasıdır. Bu nedenle bu tedavinin yasası ve yasal yükümlükleri nelerdir diye çiftler merak etmektedirler. Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı, hangi çiftlerin tüp bebek tedavisine başvurup devletten destek alabileceği, sosyal güvenlik kurumu tüp bebek tedavisinin maliyetinin ne kadarını karşıladığı ve bunun gibi bir takım soruların cevaplarını sizlere aktaracağız.

Uzun yıllardır çocuk sahibi olamayan çiftlere umut olan ve çocuk sahibi olmalarını sağlayan tüp bebek uygulamasını daha önceleri devlet sadece 2 adet tüp bebek tedavisini ve bu süreçte oluşan masraflara destek oluyordu. Fakat yeni çıkan yasaya göre 2 olan bu kota 3’e çıkarılmıştır yani 3 tüp bebek denemesine kadar sosyal güvenlik kurumu tarafından tedavi masraflarının bir bölümü karşılanmaktadır. Devletin yapmış olduğu bu yardım sayesinde çiftlerin cebinden çıkan paraya bakarsak denenen her bir tüp bebek tedavisi için 400tl kadardır. Bence bu ücret oldukça düşüktür çünkü sigortasız bir kişinin aynı tedaviyi aldığını düşündüğümüzde ücretin ne kadar az olduğunu anlamış oluruz.

Yasada Tüp Bebek Uygulamasının Yaş Sınırı Nedir?

Tüp bebek uygulamasının önceki senelerine bakıldığında yaş sınırı 39 iken artık yeni yasa ile beraber bu sınır 43 kadar çıkartılmış durumdadır.

Düzenlemeye göre artık kadınların üremeleri koruma altına alındığı açıklanarak az seviyede yumurtalık rezervi olan kadınların, daha önce hiç gebe kalmayanların hatta evli olma şartı bile aranmadan yumurta hücrelerini ayrıca yumurtalık dokuları dondurulmak sureti ile saklanabileceği de yasa ile beraber açıklanmıştır.

İlk Evliliği Olmayanlarda Tüp Bebek Uygulaması İzni

İlk evliliği olmayan yani 2. Evliliği olanlara torba yasa ile beraber tüp bebek yönteminden faydalanabilmeleri ve ikinci evliliklerinde çocuk sahibi olmak isteyip olamayan çiftlere de izin gelmiş oldu. Geçtiğimiz yıllarda şayet ilk evliliğinden çocuğu varsa ikinci evliliğinde SGK tüp bebek uygulamasındaki masrafları karşılamıyor sizin zaten çocuğunuz var demekteydi.  Artık ikinci evliliğinde şayet bebekleri olmuyorsa tüp bebek tedavisinde devlet desteğinden çiftler yararlanabilecekler. Tüp bebek yasasındaki genel değişikleri sizler ile paylaşmış olduk.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats