Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp bebek Yöntemi İle Hamile Kalma Şansım Nedir?

Bildiğiniz üzere tüp bebek yöntemi doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler için geliştirilmiş ve bebek sahibi olmalarına imkan tanıyan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüp bebek uygulamasının başarılı bir şekilde gebelik oluşturabilmesinde olumsuz etki eder faktörlerin başında yer alan kadınların yumurtalıkları işlevlerini tam olarak yerine getirmemesinden kaynaklanmaktadır. Zaten doğal yollar ile gereken durum yumurtaların tam olarak görevlerini yerine getirmesine dayanır. Aynı şekilde tüp bebek tedavisinde de bu aynıdır. Yani yumurtalıkların görevlerini yerine getirmesinde yardımcı olunur. Neden diye soracak olursanız hamileliği oluşturan yumurtalıklarıdır. Kadının yumurtalıkları gebelik oluşumuna uygun değil ve gerekli olan faktörleri sağlamayıp görevlerini yerine getirmezse gebelik oluşma şansıda bu derecede düşmektedir. Burada önemli olan kadınların en doğurgan olduğu yaşlar arasında tüp bebek tedavisine başlarlarsa gebelik oluşumu şansı daha yüksek seviyelerde olacaktır. sadece kadınlarda değil erkeklerde de sorunlar çıkmaktadır fakat erkeklerin sorunları kadınlara göre daha kolay çözüme ulaştırılmaktadır. Tüp bebek tedavisinde erkeklere yönelik olan mikroenjeksiyon tekniği ile sperm hücresi problemleri aşılabilmektedir. Bununla beraber tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin büyük bir çoğunluğu bu teknik ile anne karınlarına düşmektedirler.

Tüp Bebekte Gebe Kalma Şansını Neler Arttırmaktadır?

İlk olarak tedaviyi göreceğiniz tüp bebek merkezini araştırınız sizin kolay gidip geleceğiniz bir yerde olması önemli. Ardından merkezin tüp bebek uyguladığı hastaların başarılı doğum oranlarını öğreniniz. Bunun yanında hangi teknolojileri kullanıyorlar günümüzün teknolojilerini takip ediyorlar mı diye de sorun.

Tüp bebek tedavisine karar verdiyseniz hem maddi hem de manevi açıdan hazır olmanız gerekmekte tedaviden tedaviye değişkenlik gösterse de maliyetli ve yorucu bir süreç olabilir. Erkeklerin bu tedavilere gitmesi bütün bu şartlar sağlandığında gerekmektedir çünkü sorunlar erkeklerden de kaynaklanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için bazen tedavi sürecinde bir ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir buda ek masraf demektir. Özellikle tedaviyi bitmeden bırakmanız başarı şansını da etkileyecektir.

Tedavi süreci boyunca çiftler birbirlerini anlamalı empati kurabilmelidir. Çünkü her iki tarafında moral olarak güçlü olmaları gerekmekte. Özellikle baba adaylarının daha anlayışlı ve sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz.

Tüp bebek tedavisine karar verdiyseniz süreç başlamadan 3 ay önce sigara kullanıyorsanız bırakmanız gerekecek. Anne adayları beslenmelerine oldukça dikkat ederek düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi faydalı olacaktır. ayrıca gerekli vitaminleri alarak başarı oranını yükseltmiş olursunuz. Kendinizi yormayacak doktorunuzun izin verdiği egzersizleri yaparak kilo dengenizi ve ruh sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Günümüzde başımızın belası olan stres faktöründen olabildiğince uzak durmaya çalışın. Stres bütün hastalıkları olumsuz etkilediği gibi tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çoğu tüp bebek merkezi artık akupunktur tekniğini kullanmakta sizde bu yöntemi uygulatarak stres ile başa çıkabilirsiniz. Tüp bebekte akupunktur desteği ile ilgili detaylı yazımıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kesinlikle aklınıza takılan bütün soruları doktorunuza sormalı ve net, doğru bilgileri edinmelisiniz. Çevrenizden duyduklarınıza çok fazla itibar etmeyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM