Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Yöntemi İle Nasıl Hamile Kalınır?

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak doğal yollar ile hamile kalamayan kadınlara uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuç alınana kadar bu uygulamayı denemeye devam edilebilir. Herhangi bir sınırı bulunmamakta sadece tüp bebek ile gebe kalmak isteyen çiftlerin maddi gücüne kalmıştır çünkü belli bir külfeti olmaktadır. Bazen gerçektende çok kaliteli klinikler ile çalışılmasına rağmen bir türlü gebelik oluşmayabilir ve denemeler arttıkça da çiftlerin morali bozulabilir. Bazı durumlarda ise sebebi bulunamayan gebelik oluşmama durumları da oluşabilir. Ancak 8 ile 10. Denemelerde bir çok kadının gebeliğinin oluştuğu da görülmüştür.

Kadın Yaşı Ve Gebelik

Tüp bebek uygulanırken gebeliğin oluşması için birden çok faktör ve etken bulunmaktadır. Ama en başta gelen faktörler arasında tüp bebek uygulamasının yapılacağı kadının yaşı olmaktadır. Özellikle 35 yaşından daha genç kadınlarda hamile kalma oranları çok daha fazla olmaktadır. En fazla 38 yaşına kadar bu şans en yüksek seviyesinde seyretmektedir. 40 yaşına doğru yaş ilerdikce bu oranda giderek azalmaktadır. Oranın azalma yaşı en fazla 42 yaşında gerçekleşir. Kadının yaşı daha fazla ilerlediğinde 44 yaşından sonra gebe kalma şansı oldukça fazla düşmektedir. İleri yaşta gebelik >>>

Yaş gurupları olarak değerlendirmeye alındığında tek embriyo transferi yapılan kadınlarda gebelik oluşma ihtimali %28 oranlardın da olmaktadır. Ancak adayların embriyo transferi sayesinde %28’lik oran %45’lik orana kadar çıkmaktadır yani yüzde on iki artmaktadır. Adaya tek embriyo transferi yapıldığında geri dönüşü sağlanacak bir çok embriyoya ulaşmak mümkündür böylelikle bunlarda kullanılarak ek gebelik oluşumu elde edilebilir.

Tüp bebek doktorları aşamaların her basamağında çiftlere oldukça fazla yardımları olacaktır. Embriyonun oluşmasından tutunda gebelik dönemi ve doğuma kadar sürekli çiftlerin yanlarında olmaktadırlar. Tedaviyi yapan doktorun iletişim bilgileri alınarak sürekli iletişim halinde olmak ve akıllara takılan her soruyu doktorlarına sormaktan çekinmemeleri gerekmekte. Ayrıca tüp bebek doktorları tedavi aşamasında gebelik şansını yükseltecek bir takım ilaçlarda tavsiye etmektedirler. Böylece yumurta hücrelerinin uyarılması artmakta ve daha çok yumurta hücresi elde edilmektedir. Böylece gebe kalma şansıda bu oranda artmaktadır. Anne adayının rahmine tek yumurta hücresi transfer edildiği taktirde gebelik oluşma şansı yaklaşık %30 iken üç yumurta hücresi transfer edildiğinde bu oran %50’lere kadar çıkabilmektedir. Fakat bu evrelerde birden fazla embriyo yerleştirilirse çoğul gebelik oluşma ihtimalini de beraberinde getirmektedir. İşte bu yüzden günümüzde yapılan tüp bebek tedavilerinde sıklıkla tek embriyo yerleştirilmektedir.

Tüp Bebek Yönteminin Tedavi Aşamaları  >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?




  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM