Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Yöntemi Neden Başarısız Olur?

Günümüzde bir çok çift doğal yollar ile çocuk sahibi olamadıklarını anladıklarında tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Ancak tüp bebek başarısızlık ile sonuçlanabilir. Gidilen merkezde çiftler bu konu hakkında detaylı olarak bilgilendirilmeli ve her ihtimale karşı hazır olmaları söylenmelidir. Hiçbir tüp bebek merkezi %100 gebelik oluşumuna garanti vermemelidir. Aksi taktirde tedavi olumsuz olarak sonuçlandığında psikolojik olarak bir çöküntüye sebebiyet verilebilir. Tüp bebek uygulamasının üç defa yapılmasına rağmen gebelik oluşmamışsa başarısızlık ile isimlendirilir. Peki bunlara neden olan faktörler nelerdir?

Kadınlarda değerlendirilmesi gereken ilk faktörlerden biri olan içi sıvı ile dolu olan tüp mercek altına alınmalıdır. Hidrosalpenks bulunduğunda tüp bebek tedavisine geçilmeden önce tüp ün çıkartılması gerekir bazen karın içinde var olan yapışıklar nedeni ile laparoskopik olarak mümkün olmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında tüp, rahim birleşmesinde blokaj sağlanarak yapılması gerekmektedir. ayrıca kadının karın içi yapışıkları gerçekten çok fazla ise histereskopik yöntem kullanılarak essure aleti yerleştirilir ve böylece tüplerin içinde olan sıvı rahim içine gitmesinin önüne geçilmiş olur.

Diğer bir mercek altına alınacak durumsa rahim içinin kontrol edilmesidir. Bunun için ultrasonografi, rahmin tüp filmleri hatta gerek görülürse histeroskopi yapılarak rahmin içinde herhangi bir sağlıksız durumun olup olmadığı tespit edilir.

Bunların dışında tüp bebek tedavisine olumsuz yönde etki eden diğer bir faktörse rahmin içine doğru büyümüş olan myomlar olmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce bu myomlar alınmalıdır. Ayrıca rahmin iç kısmana baskıları olmayan myomların tüp bebek tedavisine olumsuz etki ettiği konusu tam olarak net değildir tartışmaya açık bir konudur. Yapılan bazı çalışmalar ve incelemeler sonucunda boyutları 4 yada 5cm olan myomların rahmin içine baskı yapmasa bile tüp bebek tedavisine olumsuz yönde etkileri olduğu söylenmektedir.

Araştırılması gereken başka bir konu olan erkek ve kadının kromozom değerlendirmesi olmaktadır yani yapısal yada sayısal anlamda kromozom bozukluğu var mı diye kontrolü sağlanır. Kadınlarda pıhtılaşma problemine de bakılması gerekmektedir.

Ayrıca seçilen tüp bebek merkezi kullandığı cihaz ve teknolojiler hekimlerin ve tüp bebek tedavi aşamasında ki personelin bilgi birikimi ile tecrübesi başarı oranlarını etkilemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM