Tüp Bebek Yöntemi Neden Başarısız Olur?

  • 12 Ocak 2017
  • 222 kez görüntülendi.
Tüp Bebek Yöntemi Neden Başarısız Olur?

Günümüzde bir çok çift doğal yollar ile çocuk sahibi olamadıklarını anladıklarında tüp bebek yöntemine başvurmaktadırlar. Ancak tüp bebek başarısızlık ile sonuçlanabilir. Gidilen merkezde çiftler bu konu hakkında detaylı olarak bilgilendirilmeli ve her ihtimale karşı hazır olmaları söylenmelidir. Hiçbir tüp bebek merkezi %100 gebelik oluşumuna garanti vermemelidir. Aksi taktirde tedavi olumsuz olarak sonuçlandığında psikolojik olarak bir çöküntüye sebebiyet verilebilir. Tüp bebek uygulamasının üç defa yapılmasına rağmen gebelik oluşmamışsa başarısızlık ile isimlendirilir. Peki bunlara neden olan faktörler nelerdir?

Kadınlarda değerlendirilmesi gereken ilk faktörlerden biri olan içi sıvı ile dolu olan tüp mercek altına alınmalıdır. Hidrosalpenks bulunduğunda tüp bebek tedavisine geçilmeden önce tüp ün çıkartılması gerekir bazen karın içinde var olan yapışıklar nedeni ile laparoskopik olarak mümkün olmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında tüp, rahim birleşmesinde blokaj sağlanarak yapılması gerekmektedir. ayrıca kadının karın içi yapışıkları gerçekten çok fazla ise histereskopik yöntem kullanılarak essure aleti yerleştirilir ve böylece tüplerin içinde olan sıvı rahim içine gitmesinin önüne geçilmiş olur.

Diğer bir mercek altına alınacak durumsa rahim içinin kontrol edilmesidir. Bunun için ultrasonografi, rahmin tüp filmleri hatta gerek görülürse histeroskopi yapılarak rahmin içinde herhangi bir sağlıksız durumun olup olmadığı tespit edilir.

Bunların dışında tüp bebek tedavisine olumsuz yönde etki eden diğer bir faktörse rahmin içine doğru büyümüş olan myomlar olmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce bu myomlar alınmalıdır. Ayrıca rahmin iç kısmana baskıları olmayan myomların tüp bebek tedavisine olumsuz etki ettiği konusu tam olarak net değildir tartışmaya açık bir konudur. Yapılan bazı çalışmalar ve incelemeler sonucunda boyutları 4 yada 5cm olan myomların rahmin içine baskı yapmasa bile tüp bebek tedavisine olumsuz yönde etkileri olduğu söylenmektedir.

Araştırılması gereken başka bir konu olan erkek ve kadının kromozom değerlendirmesi olmaktadır yani yapısal yada sayısal anlamda kromozom bozukluğu var mı diye kontrolü sağlanır. Kadınlarda pıhtılaşma problemine de bakılması gerekmektedir.

Ayrıca seçilen tüp bebek merkezi kullandığı cihaz ve teknolojiler hekimlerin ve tüp bebek tedavi aşamasında ki personelin bilgi birikimi ile tecrübesi başarı oranlarını etkilemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats