Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebekte Genetik Tanı Nasıl Yapılır?

Günümüz teknoloji çağı gerek tıp bilimi olsun gerekse genetik bilimi olsun giderek gelişmektedirler. Tüp bebek tekniğini kullanarak oluşturulan embriyolarda da genetik inceleme ile mercek altına alınmasını bu gelişmeler sağlamaktadır. Kullanılan bu tekniğe embriyoda genetik tanı adı verilmiştir. Gebelik oluşmadan önce genetik yani PGT olarak adlandırılan bu uygulama ile yumurta ve sperm laboratuar ortamlarında birleştirilerek döllenmesi sağlanmakta ve ardından oluşan embriyolardan bir veya iki tane hücre alınarak uygulama tamamlanmış olur. Ayrıca alınan bu hücrelerde özel teknikler kullanılarak bebekte oluşabilecek sayısal ve yapısal kromozom sorunları aynı zamanda tek gen rahatsızlıkları gibi etkenler tespit edilebilmektedir. Durum böyle olunca sorunsuz ve sağlıklı embriyolar anne rahmine yerleştirilir ve sağlıklı bebeklerin oluşma şansı daha da artar.

PGT genetik tanının yapılma amacına bakarsak çiftlerin taşımakta oldukları kalıtsal rahatsızlıklarını doğacak olan bebeklerine değişen oranlarda aktarma tehlikesi bulunmaktadır. Yapılan bu genetik tanı ile çiftlerde var olan genetik hastalıkların ve embriyoda ki genetik hastalıkların tespiti ile sağlıklı bebekler dünyaya gelmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca daha gebelik meydana gelmeden genetik rahatsızlıkların tespiti önemli olduğundan daha embriyo kısmındayken bu tür sorunların tespiti amaçlanmaktadır. Bunların yanında kısırlık sorunun neden olduğu tüp bebek tedavisinde embriyolarda meydana gelebilmesi beklenen genetik sorunların tespiti için yapılmaktadır.

PGT testinin hata payı çok azdır yüzde iki ile yüzde yedi arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca güvenlimi diye sorarsanız bu test esnasında embriyoların zarar görme olasılığı %0,3 olarak bilinmektedir.

Tek Gen Hastalığı

Bu hastalık DNA üzerinde şifrelenmiş olan yani gen adı verilen ünitelerin fonksiyonlarının bozulması ile meydana gelen genetik rahatsızlık olarak karşımıza gelmektedir. Sıklıkla akraba evliliklerinde bu genetik rahatsızlık daha fazla baş göstermektedir. Türkiye’ye baktığımızda akraba evliliklerinin yoğun olduğunu görmek mümkün bu nedenle daha gebelik aşamasında hatta embriyo evresinde yakalamak oldukça önemli rol oynamaktadır. İster doğum öncesi olsun isterse doğum sonrası olsun tek gen hastalıklarının tanısı daha embriyo evresindeyken konulabilmektedir.

Birazda PGT avantajlarından söz edecek olursak ilk olarak sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine katkı sağlamaktadır. Gebeliğin sonlanması sonucunda psikolojik çöküntü olacağından bunun önüne geçilmekte ve talasemi gibi rahatsızlığı ile dünyaya gelen bebeklerde tedavi olanağının olmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM