Tüp Bebekte Genetik Tanı Nasıl Yapılır?

  • 07 Şubat 2017
  • 149 kez görüntülendi.
Tüp Bebekte Genetik Tanı Nasıl Yapılır?

Günümüz teknoloji çağı gerek tıp bilimi olsun gerekse genetik bilimi olsun giderek gelişmektedirler. Tüp bebek tekniğini kullanarak oluşturulan embriyolarda da genetik inceleme ile mercek altına alınmasını bu gelişmeler sağlamaktadır. Kullanılan bu tekniğe embriyoda genetik tanı adı verilmiştir. Gebelik oluşmadan önce genetik yani PGT olarak adlandırılan bu uygulama ile yumurta ve sperm laboratuar ortamlarında birleştirilerek döllenmesi sağlanmakta ve ardından oluşan embriyolardan bir veya iki tane hücre alınarak uygulama tamamlanmış olur. Ayrıca alınan bu hücrelerde özel teknikler kullanılarak bebekte oluşabilecek sayısal ve yapısal kromozom sorunları aynı zamanda tek gen rahatsızlıkları gibi etkenler tespit edilebilmektedir. Durum böyle olunca sorunsuz ve sağlıklı embriyolar anne rahmine yerleştirilir ve sağlıklı bebeklerin oluşma şansı daha da artar.

PGT genetik tanının yapılma amacına bakarsak çiftlerin taşımakta oldukları kalıtsal rahatsızlıklarını doğacak olan bebeklerine değişen oranlarda aktarma tehlikesi bulunmaktadır. Yapılan bu genetik tanı ile çiftlerde var olan genetik hastalıkların ve embriyoda ki genetik hastalıkların tespiti ile sağlıklı bebekler dünyaya gelmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca daha gebelik meydana gelmeden genetik rahatsızlıkların tespiti önemli olduğundan daha embriyo kısmındayken bu tür sorunların tespiti amaçlanmaktadır. Bunların yanında kısırlık sorunun neden olduğu tüp bebek tedavisinde embriyolarda meydana gelebilmesi beklenen genetik sorunların tespiti için yapılmaktadır.

PGT testinin hata payı çok azdır yüzde iki ile yüzde yedi arasında değişiklik gösterebilir. Ayrıca güvenlimi diye sorarsanız bu test esnasında embriyoların zarar görme olasılığı %0,3 olarak bilinmektedir.

Tek Gen Hastalığı

Bu hastalık DNA üzerinde şifrelenmiş olan yani gen adı verilen ünitelerin fonksiyonlarının bozulması ile meydana gelen genetik rahatsızlık olarak karşımıza gelmektedir. Sıklıkla akraba evliliklerinde bu genetik rahatsızlık daha fazla baş göstermektedir. Türkiye’ye baktığımızda akraba evliliklerinin yoğun olduğunu görmek mümkün bu nedenle daha gebelik aşamasında hatta embriyo evresinde yakalamak oldukça önemli rol oynamaktadır. İster doğum öncesi olsun isterse doğum sonrası olsun tek gen hastalıklarının tanısı daha embriyo evresindeyken konulabilmektedir.

Birazda PGT avantajlarından söz edecek olursak ilk olarak sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine katkı sağlamaktadır. Gebeliğin sonlanması sonucunda psikolojik çöküntü olacağından bunun önüne geçilmekte ve talasemi gibi rahatsızlığı ile dünyaya gelen bebeklerde tedavi olanağının olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats