Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüplerin Veya Yumurtalıkların Alınması Ameliyatı

Yumurtalık ve tüplerin vücut dışına alınması operasyonunun tıbbi adı ooforektomi ve salpingooforektomi dir. Yumurtalıkların alınması esnasında sadece bir yumurta değil birkaç yumurta birden alınabilmektedir. Şayet iki cerrahi müdahale ile iki yumurta birden alınırsa bu işlemin adı bilateral ooforektomi olarak adlandırılır. Ancak yapılan operasyonlara bakıldığında sıklıkla yumurtalıklar alındığında beraberinde tüplerin alınması da gerçekleşir. İşte yapılan bu cerrahi işlemin adının tıp dilindeki karşılığı salpingoooforektomi olmaktadır. Tüpleri almak için kullanılacak olan yöntemler arasında laparoskopik yada laparotomi ile gerçekleşir.

Ne Zaman Yumurtalık Alınması İşlemine Gidilir?

Bu durumda bir çok nedenden dolayı hastaların yumurtalıklarının alınması gereken durumlar mevcuttur. Ancak aşağıda verilen bazı maddeler yumurtalıkların kesin olarak alınması gerektiği anlamını taşımaz bu duruma tamamen doktorunuz karar verecektir.

Hastada yumurtalık kisti tespiti yapılmışsa bazen sadece kistler alınır ama bazen de yumutalıkların komple alınması işlemi yapılabilir.

Hastanın çikolata kisti problemi varsa çeşitli durumlarda yumurtalıkların alınması gereksinimi duyulabilir.

Yumurtalık kanseri tanısı konulduğunda iki yumurtalığın birden alınmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Şayet bir dış gebelik ile karşılaşılırsa yine yumurtalık alınması gerekebilir.

Yumurtalıklarından bir tanesinin alınması sonucunda hastanın gebe kalma şansıda bu oranda düşebilmektedir. Yumurtalıkların alınması sonucunda hasta adet düzensizliğine maruz kalabilir. Her iki yumurtalıkların alınması sonucundaysa hasta menopoza girebilmektedir.

Bir Tüp İle Gebelik Şansı Nedir?

Bazı durumlarda bir takım problemler ile karşı karşıya kalındığında iki yumurtalığın veya tüplerin ameliyat ile vücut dışına alınmasına ihtiyaç duyulabilir. Yumurtalıkların yada tüplerin ikisi birden alınmamışsa gebe kalma şansı hala devam ediyor demektir. Fakat tüplerin ikisinin de alındığı durumlarda kadın bu sefer yardımcı gebe kalma yöntemlerine yönelmek zorundadır.

Özellikle doğurganlık çağında olan kadınların tek yumurtalığı alınmışsa gebe kalma şansları da bulunmaktadır. Alınan yumurtalığın neden olduğu bazı hormonal değişimlerde görülebilir ve bunun sonucunda hamile kalma şansında bir düşüş söz konusu olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda tek yumurta alınsa dahi menopoza girme tehlikesi ile karşılaşılabilir. Ama şu da vardır ki yaşı genç olan yani doğurganlık yaşlarında olan kadınların tek yumurtalarının alınması sonucunda menopoza girme riski oldukça düşük bir ihtimaldir.

İki Yumurtalığım Birden Alındı Bebek Sahibi Olabilir miyim?

Bazı karşılaşılan sorunlar nedeni ile iki yumurtalığın yada iki tüpün alınması ihtiyacı doğabilir. İki yumurtalığı da alınan hastalarda doğal yollar ile bir müdahalede bulunmadan gebe kalma şansına sahip olamayabilirler. Ayrıca yumurtalıkları alınan bir hastaya yardımcı üreme tedavileri uygulansa bile gebe kalma şansı yoktur. Bu durumda tek bir çare kalmaktadır oda yumurtalık bağışıdır ancak bu yöntem ile gebelik şansı yakalayabilirler. Ancak bahsettiğimiz yumurtalık bağışı Türkiye’de yasal bir uygulama değildir. Hastanın her iki tüpü alınmışsa tüp bebek yöntemine başvurarak bebek sahibi olma şansı vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM