Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Üçlü Tarama Testi Yapılmasındaki Amaç

Üçlü tarama testi ne zaman yapılır? Üçlü tarama testi nasıl yapılır? Üçlü test sonuçları nasıl değerlendirilir? Sonuçlara göre kesin yargıya varılabilir mi? Gibi bir çok sorunun yanıtları yazımızda bulunmaktadır.

Triple test olarak da bilinen üçlü tarama testi, doğumsal anomalileri araştırmak için yapılır. İkili teste benzer bir yönü vardır fakat kesin sonuçlara ulaşılamaz. İkili test yapıldığında Down sendromu ya da Edwars sendromu gibi sendromlar tespit edilir. Üçlü tarama testi ise bu ikisinin üzerine bir de nöral tüp defekti adı verilen riskler belirlenir. Tarama sonucunu alabilmeyi sağlayan alfafötoproteindir. Nöral tüp defekti, bebekte herhangi bir sinir sistemi problemi olup olmadığını ortaya koyar. Bunun yanında, omurilik hasarları ya da beyin hasarları da bu tarama sayesinde ortaya çıkarılır.

Üçlü tarama testi ne zaman yapılır?

Hafta hafta gebelik döneminin 14-16 haftaları arasında yapılan ikili testin aksine, üçlü test biraz daha kapsamlı olduğu için 16-20. Haftalarda yapılır. Uygun olan tarihler bu haftalar arasıdır. Fakat özel rabaratuvarlarda 15. hafta ile 22. haftaya kadar yaptırmanız mümkün. Bu haftalardan önce ya da sonra yapılması mümkün değildir.

Üçlü tarama testi nasıl yapılır?

Üçlü tarama testi yapılırken öncelikle anne ultrason muayenesinden geçer. Sonrasında alınan sonuçlar kâğıt üzerine not edilerek kan tahlili yapılır. Kan tahlilinde sıradan kan tahlilleri gibi az bir miktar alınır. Kan üzerinden B-HCG, u-E2, AFP olmak üzere üç ayrı değere göz atılır. Sonrasında annenin kan sonuçları ve ultrason sonuçları sisteme girilir. Bilgisayara bu bilgiler girilirken aynı zamanda annenin birkaç bilgisi alınır. Son adet tarihi, sigara kullanıp kullanmadığı gibi sorular bunlardan birkaçıdır.

Bilgisayara girilen değerlerin arkasından sistem, sorun riskini hesaplar. Sonuçları birkaç gün içinde alabilmeniz mümkün. Sonuçlarınızın düşük ya da yüksek olması durumuna kendiniz karar vermemelisiniz. Muhakkak bir sonraki adımda yardım almalısınız.

Üçlü tarama testi sonuçları

Üçlü testi yaptırdıktan sonra karşınıza B-HCG, AFP, uE3 değerleri ve sayısal ifadeler çıkacaktır. Down sendromu için karşınıza çıkacak risk sınırı 1/270’tir. Eğer bu değerden fazlası çıkarsa o zaman bebekte Down sendromu riski görünecektir. Karşınıza 1/200 ya da 1/ 150 gibi bir sayı çıkarsa risk yüksek demektir. 1/300 ya da 1/1000 gibi bir değer çıkarsa o zaman düşük risk oranı söz konusudur.

Edwars sendromu için tahlillerden çıkan sonuç da 1/100 sınırını aşmamalıdır. Eğer karşınıza 1/75 gibi bir oran çıkarsa risk yüksek, 1/200 gibi bir oran çıkarsa düşük demektir.

Nöral tüp defekti oranı; 2,5 MoM üzerinde olmamalıdır. Aksi halde bebeğinin sinir sistemi ve omuriliği ile ilgili problem var demektir.

Sonuçlara bakılarak kesin yargıya varılamaz

Yaptığınız üçlü tarama testi sonrasında çıkan sonuçlara göre net ifadeler kullanamazsınız. Yani risklerin yüksek olması bebeğinizi kesin hasta kılmaz. Aynı şekilde düşük olması da kesinlik belirtmez. Eğer nöral tüp defektleriniz yüksek çıkmışsa o zaman daha detaylı incelemeler yapılacaktır. Ayrıntılı ultrason muayenesi, anomalinin ciddiyeti hakkında bilgi verir. Sonrası, ailenin kararıdır.

İkili Tarama testi >>>   Dörtlü Tarama Testi >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM