Uterin Perforasyon (Rahim Delinmesi) Ameliyatı

  • 07 Şubat 2017
  • 205 kez görüntülendi.
Uterin Perforasyon (Rahim Delinmesi) Ameliyatı

Kürtaj gibi jinekolojik durumlarda çeşitli cerrahi müdahaleler sonucunda veya ameliyatlar esnasında rahim delinmesi meydana gelmektedir. Rahim delinmesi her 1000 kişiden 1’inde görülen bir durumdur. Rahim delinmesi fark edildiğinde tedavi süreci başlatılmaktadır.

Enfeksiyon riski çok az rastlanabilir durumlardan bir tanesi olsa da kimi zaman uterin perforasyona sebebiyet verdiği gözlemlenmektedir. Spiral takma, Küretaj, Endometrial biyopsi, Endoömetrial ablasyon (rahmin yakılıp tahrip edilmesi) gibi işlemleri rahim delinmesine sebebiyet veren işlemlerdendir.

Uygulanan işlemler esnasında sivri ve keskin aletlerin fazla derecede ilerlemesi sonucunda kanama görülmektedir. Sadece rahim delinmesi değil rahmin delinmesi ile bir çok doku ve organda işlem esnasında zarar görebilmektedir. Buna bağırsak ve mesane yaralanmaları, büyük damar yaralanmalarını örnek olarak verebiliriz.

Uygulanacak müdahaleler öncesinde eğer rahim ağzının genişletilmesi gerekmekte ise o vakit misoprostol uygulaması yapılmalıdır. Normal doğum yapan kadınlarda sezaryenle doğum yapan kadınlara göre daha az risk bulunmaktadır. Bunun nedeni ise doğum esnasında rahmin açılmış olmasıdır.

Uterin perforasyon durumu ile karşılaşan hastalar tedavi sürecini geçtikten sonra gebe kaldıklarında aynı durumla karşılaşma riski oldukça azdır.

Tedavi süreci saptanamamış lakin bir süre sonra gebelik durumu oluştuğunda rahimde delinmelerin söz konusu olduğu gözlenmiş ise o vakit uygulanan laparotomi işlemi sonucunda delinen bölge onarılmaktadır.

Tanı yapılabilmesi kimi zaman ağrı ve kanama ile saptanabilirken kimi zaman ise hiç bir belirtisi bulunmamaktadır. Steril olmayan sağlık koşullarına uygun düzeyli ekipmana sahip olmayan kliniklerde bu işlemin yapılması rahim delinmesine sebep olmaktadır.

Rahim delinmesinin belirtileri nelerdir?

Kimi zaman rahatsızlık vermeyecek bir durum olduğu belirtilse de bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Rahim delinmesinin başlıca belirtileri tansiyon düşüklüğü, karın şişkinliği, gerginlik, karın ağrısı gibi rahatsızlıklardır.  Bu durum kimi zaman yürütülen operasyonlar esnasında kimi zaman ise bir kaç gün sonrasında ortaya çıkabilir. Her hangi bir belirti ile karşılaştığınızda muhakkak doktorunuza başvurmalısınız. Uterin perforasyon durumunun oluşması sadece fiziksel yapıya bağlı olarak değil kişinin yaşına göre de risk oluşturmaktadır.

Öyle ki yaş ilerledikçe cerrahi müdahalelerde rahim delinme durumu daha sık rastlanan bir durum haline gelmektedir. Tedavi durum incelenen bulgulara ve delinmenin ne denli risk taşıdığına bağlı olarak değişir. Öyle ki kimi hastada delinme saptandıktan itibaren açık ameliyat işlemi gerçekleştirilip tedaviye başlanmaktayken kimisinde ise hiç bir müdahale de bulunmayarak sadece gözlem ve takip uygulanan bir tedavi süreci söz konusu olmaktadır. Jinekolojik muayeneler bu gibi durumların gözlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu açıdan her zaman belirgin olmasa da ara ara size rahatsızlık veren spiral ve benzeri uygulamalarla geçirilmiş cerrahi müdahaleler sonucu kontrollerinizi aksatmamalısınız. Aksi takdirde ciddi sağlık problemleri işe karşı karşıya kalabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats