Üzüm gebeliği (mol gebelik) Nedir?

  • 24 Ocak 2017
  • 308 kez görüntülendi.
Üzüm gebeliği (mol gebelik) Nedir?

Konumuza tam giriş yapmadan önce yani üzüm gebeliği nedir? Sorusuna geçmeden önce.Gebeliği ele alacak olursak sağlıklı bir plasenta, bebek ikilisinden oluşmaktadır. Plasentanın gebelik üzerindeki rolü oldukça büyüktür anne ve bebek arasında bir köprü oluşturarak bebeğe gerekli olan oksijeni ve besinleri taşımaktadır. Bunun yanında bebeğin ürettiği bazı toksik maddeler yine plasenta ile anneye gönderilir ve dışarı atılma işlemi yapılır. Sağlıklı bir gebelikte sorunsuz kromozom yapısı ile sağlıklı plasenta ve bebek gelişimini sürdürür. Fakat kromozomlarda bir sorun olduğunda plasenta ve bebek sağlıklı bir biçimde gelişimini sürdüremez bu nedenle mol gebeliği adı verilen gebelik meydana gelir. Halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinen bu durum üzüm tanelerine benzediği için halk dilindi bu tabir kullanılmıştır.

Gebe kalan kadınlarda bu duruma rastlanma oranı bin kişide bir veya iki olmaktadır. Teşhisi gayet kolaydır. Anne adayı doktor kontrolü esnasında ultrason muayenesine girerek gerekli görüntülemeler yapıldıktan sonra tanı konulabilir. Bu durumda gebeliğin haftasına göre rahim büyüklüğü normalden daha büyük boyutta olacaktır. Ultrasonda görüntülere bakıldıktan sonra mol gebeliğe özel bir görüntü bulunursa doktor tanısını koyabilir. Ayrıca bir diğer teşhis yöntemi B-hCG seviyelerinin kontrol edilmesi olmaktadır. Bu değer normal çıkması gerekenden daha yüksek çıkar nedeniyse hücreler bol miktarda bu değerden üretmesidir.

Üzüm gebelik (mol gebeliği) tipleri nelerdir?

Tam Mol Gebelik

Gebelik bir bütün olarak etkilenerek bozulur. Bu durum sadece plasenta dokularından oluşmuş halidir. Bebek açısından hiçbir doku bulunmaz. Belirtileri gebeliğin başlarında görülür.

Kısmi Mol Gebelik

Plasenta ve embriyo meydana gelir ancak bir bölümünde mol gebelik görülebilir. Embriyo oluşmuş olabilir fakat genetik olarak baktığımızda gelişme ve yaşama imkanım bulunmaz.

Üzüm gebeliği belirtileri nelerdir?

Aralıklı olabilir yada sürekli olan kahverengi biçimde akıntı ve vajinal kanama ile de belirti gösterebilir. Her zamankinden fazla sabah bulantısı ile kusma görülebilir. Gebeliğin erken evrelerinde yüksek tansiyon bulgusu. Vajina içerisinden üzüm tanelerini andıran maddelerin gelmesi.

Üzüm gebeliğinin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi için öncelikle kan testleri uygulanır bunun amacı vücudun diğer kısımlarının etkilenip etkilenmediğine bakmaktır. Bunun yanında akciğer filmi çekilir. Mol gebeliğin tedavisi kesin çözüm olarak gebeliliğin son bulmasıdır. Tam mol gebeliğin tanısı konulursa kürtaj yapılarak rahim içi boşaltılır. Diğer kısmi üzüm gebeliği teşhis edildiğinde öncelikle bebek yaşayabilir duruma geldiğinde doğum gerçekleştirilip ardından plasenta dışarıya alınarak tedavisi yapılmaktadır.

Bir önceki konumuz olan gebelikte yüzmenin yararları konumuzu okudunuz mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats