Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Vajinal Akıntı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Vajinal akıntı konusuna tam giriş yapmadan önce vajinit nedir bunu açıklayalık. Vajinit kötü kokulu,yoğun kaşıntılı,cinsel ilişki esnasında ve seyrekte olsa idrar yapma esnasında ağrıların oluşmadı gibi belirtileri olan bir vajina iltihabıdır. Herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur her yaştaki kadınlarda görülebilir.

Kadınların vajinasından gelen akıntının normal sayılabilmesi için berrak yada bulanık beyaz renkte akıntının gelmesi normal karşılanmaktadır. Bu gelen akıntının amacı dokuları hem ıslak tutmak hem de sağlığını korumaktır. Vajinaya baktığımızda içinde bazı bakterileri,mantarlar ve bazı organizmalar vardır ancak bunlar bir denge içerisinde yer almaktadır. Böyle olmasının sebebi işlevlerini yerine getirebilmesidir. Ancak bazı faktörlerden dolayı bu oluşan dengede bozulmalar söz konusu olabilir. Nelerdir bunlar; vajinal duş kullanımı,antibiyotikler,hamilelik gibi faktörler bu dengeyi bozabilir.

Kadınların çokça karşılaştıkları vajinit nedenlerine bakarsak en başta bakteriel vaginosis gelmektedir. Bu oluşan enfeksiyonun nedeni vajina içinde aşırı derecede meydana gelen bir mikrobik ajan sorumludur. Bunun sonucunda aşırı derecede beyaz yada gri renkte sulu biçimde akıntı görülmektedir. Burada dikkat edilecek konu akıntının kötü kokulu olmasıdır. Özellikle bu kötü koku adet zamanlarında ve cinsel ilişki esnasında daha da fazla kendisini fark ettirmektedir.

Fizyolojik olmayan Akıntılara Dikkat

Daha önceleri olmayıp biden orataya çıkan koyu sarı,yeşil yada kahverengi renkli ayrıca kanlı ve kötü kokan beyaz peynir kesiğini andıran ve bunlara idrar yapma esnasında ağrı,yanma yada cinsel ilişki esnasında ağrılara dikkat ediniz. Normal bir kanama gibi görünün bir akıntı aslında pek çok kez görülmüştür ki bir enfeksiyonu işaret edebilir. Kesinlikle bir uzmana gidilmesi ve gerekli muayeneyi olunması gerekmektedir. vajinitler genital bölgedeki dengeyi ve aynı zamanda hijyeni bozdukları için ve özellikle hamilelik zamanlarında sorunlar ile karşılaşmamak adına tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olmaktadır.

Dikkat: Vajinitin oluşma nedeninden bir organizma soruluysa rahimden tutunda follop tüplerine kadar ve yumurtalıklara kadar yayılma riski bulunmaktadır. Bunun yanında kronik şekilde pelvik ağrılarına ve kısırlık nedeni olabilir. Gebelik esnasında oluşan enfeksiyon ise erken doğumlara ve düşük kilolu bebeklerin doğumuna neden olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Vajinitin belirtilerinde daha sık kaşınma ile yanma olmaktadır. Daha ender görülen kızarma ve ödem oluşumu da görülebilir. Bazı enfeksiyonlara bakıldığında idrar yaparken ve cinsel ilişki esnasında ağrı verirken bazılarında bu yakınmalar az olabilmektedir. Kesinlikle bu belirtilerin bir çok nedeni olabilir bu yüzden bir uzman doktor tarafından araştırılması gerekir.

Çeşitleri

Atrofik Vajinit: Sıklıkla herhangi bir akıntı yoktur yada çok az olur,kokusu yoktur,vajinada kuruluk hissi vardır ve cinsel ilişki esnasında acı hissedilir. Sıklıkla bu belirtilerden ya menopoz esnasında yada sonrasında olan hormon değişikleri sorumludur.

Kandida Vajinit: Sıklıkla akıntılı olur ve akıntı şekli beyaz,sulu peynir biçiminde olmaktadır. Genetal bölgede kızarma eve şişmelere neden olur.

Bakteriyel Vajinit : Sıklıkla akıntı kokulu olur ve bu akıntı balık kokusunu andırır,gelen akıntı beyaz gri yada sarımsı renge sahip olabilmektedir. Kaşınma hissi ve iritasyon ile karşılaşılsa da cinsel ilişki sırasında acı hissedilmez.

Trikomonas Vajinit: yeşilimsi sarı renkte aşırı derecede akıntı görülür. İdrar yapma ve cinsel ilişki esnasında acı hissedilir. Trichomonas balık kokusunu andıran bir koku vardır.

Sizde kendinizde bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız vakit kayıp etmeden bir uzmana başvurarak gerekli muayenenizi lütfen olunuz.

Nasıl Korunabilirim

Mantarların üreme koşulları ıslak yerlerde daha da fazla olmaktadır. Genital bölge mümkün olduğunca kuru tutulmalı. Islak maya yada bikini ile zaman geçirilmemeli. İç çamaşırı giyilmeden önce genital bölge kurulanmalı ve pamuklu çamaşır tercih edilmeli. Tuvalet temizliğine ve hijyenine dikkat edilmeli. Ön taraftan başlayıp arka tarafa doğru vajina temizlenmeli. Alerjiye bağlı oluşabilecek vajinitlerden korunmak için kokulu,renkli tuvalet kağıdı kullanılmamalı ayrıca yine kokulu ve renkli sabunlardan uzak durulmalı ve parfüm,deodorant bu kısımlara uygulanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM