Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Vajinal Histerektomi Ve Uygulaması Nasıl Yapılır

Vajinal histerektomi nedir sorusunun cevabını verirsek vajınanın üst bölgesinden açılan küçük bir kesik yardımı ile rahim ve rahim ağzının alınması işlemidir. Şayet doktor gerekli gördüğü zaman bu teknik ile yumurtalıkların alınması da mümkün olmaktadır. Yapılan bu işleme baktığımızda en çok yapılma nedenleri arasında adet dönemlerinde yaşanan aşırı ağrılar, rahmin sarkması olarak karşımıza gelmektedir. Vajinal histerektomi işlemi bütün kadınlara uygun olan bir cerrahi işlem değildir. Örneğin daha önce normal doğum yapılmamış ise yada vajinada genişlik durumu varsa bu işlem farklı yollar ile uygulanabilmektedir. bu işlem esnasında doktorun gerekli  gördüğü bazı durumlarda vajinanın ön ve arka duvarlarına müdahale ederek onarım işlemi yapılabilir. Ameliyatın ne kadar sürdüğüne bakılırsa sıklıkla yarım saat ile iki saat arasında değişkenlik göstermektedir. Ameliyattan 2 gün sonra hasta taburcu olarak evine gidebilir. Bir bucuk ay sonrada doktoruna kontrole gelir yapılan muayene sonucunda herhangi bir engel görülmezse cinsel hayatına geri dönebilir.

Vajinal Histerektomi Operasyonunda Karşılaşılacak Sorunlar Nelerdir?

Yapılan bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi bu ameliyatta da bir takım riskler ve oluşabilecek komplikasyonlar mevcuttur. Çok sık görülmese de bazı oluşabilecek riskleri aşağıda sıraladık.

Mesane yada üreter yani böbrek ve mesane arasında olan tüpün zarar görmesi

Kan takviyesine ihtiyaç duyabilecek kadar kanamanın olması

Oluşan kanamanın kontrol altına alınabilmesi için tekrar cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyulması

Pelvis bölgesinde veya kan dolaşımında önemli iltihapların meydana gelmesi

Bacak bölgesinde veya akciğerlerde tromboz meydana gelmesi yani kan pıhtılaşması

Sık Görülen Komplikasyonlar

Mesane, meme ve yarada veya pelviste oluşabilecek iltihaplar

Pelviste hematom yani kanın toplanması durumu

Batın bölgesinde görülen kronik ağrı şikayeti

Ameliyat sonrasında sık tuvalet ihtiyacı

Operasyon esnasında ön vajina duvarına bir müdahale ile onarım gerçekleşmişse her 20 kadından birinde ameliyatın ardından ek bir belirti olan stres inkontinans adı verilen yani hapşırırken, öksürürken yada spor yaparken idrar kaçırma şikayeti görülebilir. Bu şikayeti tedavi amaçlı tekrar bir cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir.

Ameliyatta doktor arka vajina duvarında onarım yapmış ise vajinada biraz daralma hissi veya kısalma hissi olabilir. Hem ön hem de arka vajina duvarına onarım gerçekleşmiş kadınlardaysa bu durum daha kuvvetli hissedilebilir. Bunun neden olduğu cinsel ilişki esnasında ağrılar duyulabilirken bu engellenebilir ancak bu kez de sarkmanın tekrarlama tehlikesi söz konusu olabilmektedir.

Sarkma şikayeti ile operasyon geçiren kadınlar ilerleyen yaşlarında bir daha sarkma meydana gelme ihtimalini de unutmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM