Vajinal Histerektomi Ve Uygulaması Nasıl Yapılır

  • 10 Şubat 2017
  • 169 kez görüntülendi.
Vajinal Histerektomi Ve Uygulaması Nasıl Yapılır

Vajinal histerektomi nedir sorusunun cevabını verirsek vajınanın üst bölgesinden açılan küçük bir kesik yardımı ile rahim ve rahim ağzının alınması işlemidir. Şayet doktor gerekli gördüğü zaman bu teknik ile yumurtalıkların alınması da mümkün olmaktadır. Yapılan bu işleme baktığımızda en çok yapılma nedenleri arasında adet dönemlerinde yaşanan aşırı ağrılar, rahmin sarkması olarak karşımıza gelmektedir. Vajinal histerektomi işlemi bütün kadınlara uygun olan bir cerrahi işlem değildir. Örneğin daha önce normal doğum yapılmamış ise yada vajinada genişlik durumu varsa bu işlem farklı yollar ile uygulanabilmektedir. bu işlem esnasında doktorun gerekli  gördüğü bazı durumlarda vajinanın ön ve arka duvarlarına müdahale ederek onarım işlemi yapılabilir. Ameliyatın ne kadar sürdüğüne bakılırsa sıklıkla yarım saat ile iki saat arasında değişkenlik göstermektedir. Ameliyattan 2 gün sonra hasta taburcu olarak evine gidebilir. Bir bucuk ay sonrada doktoruna kontrole gelir yapılan muayene sonucunda herhangi bir engel görülmezse cinsel hayatına geri dönebilir.

Vajinal Histerektomi Operasyonunda Karşılaşılacak Sorunlar Nelerdir?

Yapılan bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi bu ameliyatta da bir takım riskler ve oluşabilecek komplikasyonlar mevcuttur. Çok sık görülmese de bazı oluşabilecek riskleri aşağıda sıraladık.

Mesane yada üreter yani böbrek ve mesane arasında olan tüpün zarar görmesi

Kan takviyesine ihtiyaç duyabilecek kadar kanamanın olması

Oluşan kanamanın kontrol altına alınabilmesi için tekrar cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyulması

Pelvis bölgesinde veya kan dolaşımında önemli iltihapların meydana gelmesi

Bacak bölgesinde veya akciğerlerde tromboz meydana gelmesi yani kan pıhtılaşması

Sık Görülen Komplikasyonlar

Mesane, meme ve yarada veya pelviste oluşabilecek iltihaplar

Pelviste hematom yani kanın toplanması durumu

Batın bölgesinde görülen kronik ağrı şikayeti

Ameliyat sonrasında sık tuvalet ihtiyacı

Operasyon esnasında ön vajina duvarına bir müdahale ile onarım gerçekleşmişse her 20 kadından birinde ameliyatın ardından ek bir belirti olan stres inkontinans adı verilen yani hapşırırken, öksürürken yada spor yaparken idrar kaçırma şikayeti görülebilir. Bu şikayeti tedavi amaçlı tekrar bir cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir.

Ameliyatta doktor arka vajina duvarında onarım yapmış ise vajinada biraz daralma hissi veya kısalma hissi olabilir. Hem ön hem de arka vajina duvarına onarım gerçekleşmiş kadınlardaysa bu durum daha kuvvetli hissedilebilir. Bunun neden olduğu cinsel ilişki esnasında ağrılar duyulabilirken bu engellenebilir ancak bu kez de sarkmanın tekrarlama tehlikesi söz konusu olabilmektedir.

Sarkma şikayeti ile operasyon geçiren kadınlar ilerleyen yaşlarında bir daha sarkma meydana gelme ihtimalini de unutmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats