Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Vajinal Kuruluk Nedenleri

Vajinanın nemli kalması dokuların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca sağlıklı bir cinsel yaşam için vajinanın yeteri kadar kayganlaşması gerekmektedir. bu kayganlığı sağlamakla görevli olan rahim ağzında ve vajina girişinde olan bezler bulunmaktadır ve bunlar kaygan sıvı üreterek vajinanın kayganlaşmasını salgılamaktadır. Ayrıca cinsel ilişki başlamadan önce kadının uyarılması ile de bağlantılı bir konu olmaktadır. Bir takım durumlar söz konusu olduğunda bahsettiğimiz bezler görevini yerine getirmez ve vajina bölgesinde kuruluk meydana gelir. Böyle bir durum yaşayan kadın cinsel ilişkiye bakış acısı normal olarak değişebilir çünkü ağrılı bir ilişki olabilir. Sıklıkla vajinada oluşan kuruluk menopoza giren kadınlarda görülür çünkü kadınlık hormonları azalır. Bunu çözebilmek için bir takım hormon ilaçları veya kayganlaştırıcılar kullanılabilir.

Ancak doğurganlık çağında olan kadınlarda da bazen vajina kuruluğu görülebilir bunların başlıca sebepleri; adet dönemleri (bazı adet dönemlerinde ), menopoza girme evresinde, gebelik sonrasında emzirme zamanında, kadının yeterince cinsel olarak uyarılamaması halinde, strese bağlı olarak, vajinal tampon kullananlarda, vajina duşu uygulayanlarda, vajinada oluşan enfeksiyonlar nedeni ile yada bazı hormon bozukluklarında.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi vajinal kurululuğun birçok nedeni olabilmekte. İlk olarak neyin sebep olduğu araştırılarak bulunmalı ve tedavisi buna göre planlanmalıdır. Bu tür sorunları olan kadınlar için vajen kayganlığını çoğaltan bir takım jeller bulunmaktadır. Cinsel ilişki yaşanmadan önce jel vajen bölgelerine sürülerek kayganlaşması sağlanır böylelikle kadının ilişki esnasında acı hissetmesi engellenmiş olur. Menopoz dönemine giren kadınlarda ise vajen kayganlaştırıcı ilaçlar tercih edilebilirken vajen içine yapılan östrojen barındıran krem veya tablet biçimdeki uygulamalar tercih edilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM