Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Öncelikle vajinal mantar enfeksiyonu nedir bunu açıklayalım. Vajinal mantar kadınlarda çok fazla karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte kadınların %80 bir oranı hayatı boyunca bir kez bu sorunu yaşar.

Vajinal mantar enfeksiyonunun bulaşma yollarına bakarsak genel olarak dış etkenlerden yani başkasından yada herhangi bir etkenden dolayı bulaşmaz. Bu hastalık kadınların vücutlarında zaten var olan mantar hücrelerinin bazı nedenlerin yol açmış olduğu vücut direncinin düştüğü zamanlarda aktif olarak vajina enfeksiyonuna neden olmaktadır. Çokta sık karşılaşılmasa da bazen vajinal mantar cinsel yol ile de buluşabilir. Toplumda bazı ortak kullanım alanları mevcuttur. Örneğin deniz,havuz,tuvalet gibi bunlardan da çok sık olmasa da bazen bulaşabilmektedir. Bazen de günümüzde yaygın olan stres nedeni ile yada kullanılan antibiyotikler ile vücut direncinin azaldığını gören bu enfeksiyon bu durumu değerlendirebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri

İlk akla gelen ve en sık görülen belirtiler arasında vajinada oluşan kaşıntılardır. Kadının sıcaklığının artması ile bu kaşıntılarda artar ardından vajinada yanma hissi oluşur. İdrar yapma esnasında kaşıntı bölgelerinde yanma meydana gelir ve vajina bölgesinde kızarmalar baş gösterir. Kadında oluşan ağrılar nedeni ile cinsel ilişki yaşamak istemez. Bu nedenle gebelik isteyen çiftlerin önüne bir engel olabilir. Fakat tüp bebek yöntemi kullanılabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun diğer belirtilerinde çeşitli şekilde akıntılar meydana gelir. Bunlar bazen kokusuz,kütleler şeklinde ve beyaz biçimde oluşu,sulu akıntı gelmesi durumu. Akıntı süt yada peynir kesiği biçimdeyse bir enfeksiyon olma olasılığı yüksek olmaktadır. Kaşınan yerlerin kaşınması sonucunda vajinanın üst tabakasında soyulmalar oluşabilirken bazen de küçük çapta yırtıklar oluşarak kanamaya neden olabilirler. Sizinde bu tip şikayetleriniz varsa bir uzman doktora giderek kesinlikle muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Vajianal Mantarı Tetikleyen Durumlar

İçeriğinde naylon barındıran iç çamaşırı kullanımı

Kişide diyabet yani şeker hastalığı olması

Doğum kontrol amaçlı yada başka nedenden dolayı doğum kontrol haplarının kullanımı

Vücudun savunma sisteminde meydana gelen bazı bozukluklar

Vajinaya uygulanan parfümler,bir çok tuvalet kağıtları,parfüm içeren condomlar ve kişinin tampon kullanımı

Rahim ağzında mayada gelen yaralar

Normal kilodan fazla olunması (obezite) ve gebelik faktörleri

Antibiyotik kullanımı ancak çeşitli olarak kullanımı bu soruna neden olabilir

Vajinal Mantar Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi duruma göre değişkenlik gösterir yani bazen kolay biçimde olurken tedavisi bazen daha zor olabilmektedir. Bazı kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu kronik hal alabilir ve sonrasında tekrar gün yüzüne çıkabilir. Mantar tedavisi uygulanırken kadına bazı sistemik ve lokal etkisi olan ilaçlar verilebilir. İlaçlardan tam olarak fayda alabilmek için fitil ve kremler desteklenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM