Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

  • 05 Ocak 2017
  • 298 kez görüntülendi.
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Öncelikle vajinal mantar enfeksiyonu nedir bunu açıklayalım. Vajinal mantar kadınlarda çok fazla karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte kadınların %80 bir oranı hayatı boyunca bir kez bu sorunu yaşar.

Vajinal mantar enfeksiyonunun bulaşma yollarına bakarsak genel olarak dış etkenlerden yani başkasından yada herhangi bir etkenden dolayı bulaşmaz. Bu hastalık kadınların vücutlarında zaten var olan mantar hücrelerinin bazı nedenlerin yol açmış olduğu vücut direncinin düştüğü zamanlarda aktif olarak vajina enfeksiyonuna neden olmaktadır. Çokta sık karşılaşılmasa da bazen vajinal mantar cinsel yol ile de buluşabilir. Toplumda bazı ortak kullanım alanları mevcuttur. Örneğin deniz,havuz,tuvalet gibi bunlardan da çok sık olmasa da bazen bulaşabilmektedir. Bazen de günümüzde yaygın olan stres nedeni ile yada kullanılan antibiyotikler ile vücut direncinin azaldığını gören bu enfeksiyon bu durumu değerlendirebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri

İlk akla gelen ve en sık görülen belirtiler arasında vajinada oluşan kaşıntılardır. Kadının sıcaklığının artması ile bu kaşıntılarda artar ardından vajinada yanma hissi oluşur. İdrar yapma esnasında kaşıntı bölgelerinde yanma meydana gelir ve vajina bölgesinde kızarmalar baş gösterir. Kadında oluşan ağrılar nedeni ile cinsel ilişki yaşamak istemez. Bu nedenle gebelik isteyen çiftlerin önüne bir engel olabilir. Fakat tüp bebek yöntemi kullanılabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun diğer belirtilerinde çeşitli şekilde akıntılar meydana gelir. Bunlar bazen kokusuz,kütleler şeklinde ve beyaz biçimde oluşu,sulu akıntı gelmesi durumu. Akıntı süt yada peynir kesiği biçimdeyse bir enfeksiyon olma olasılığı yüksek olmaktadır. Kaşınan yerlerin kaşınması sonucunda vajinanın üst tabakasında soyulmalar oluşabilirken bazen de küçük çapta yırtıklar oluşarak kanamaya neden olabilirler. Sizinde bu tip şikayetleriniz varsa bir uzman doktora giderek kesinlikle muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Vajianal Mantarı Tetikleyen Durumlar

İçeriğinde naylon barındıran iç çamaşırı kullanımı

Kişide diyabet yani şeker hastalığı olması

Doğum kontrol amaçlı yada başka nedenden dolayı doğum kontrol haplarının kullanımı

Vücudun savunma sisteminde meydana gelen bazı bozukluklar

Vajinaya uygulanan parfümler,bir çok tuvalet kağıtları,parfüm içeren condomlar ve kişinin tampon kullanımı

Rahim ağzında mayada gelen yaralar

Normal kilodan fazla olunması (obezite) ve gebelik faktörleri

Antibiyotik kullanımı ancak çeşitli olarak kullanımı bu soruna neden olabilir

Vajinal Mantar Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi duruma göre değişkenlik gösterir yani bazen kolay biçimde olurken tedavisi bazen daha zor olabilmektedir. Bazı kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu kronik hal alabilir ve sonrasında tekrar gün yüzüne çıkabilir. Mantar tedavisi uygulanırken kadına bazı sistemik ve lokal etkisi olan ilaçlar verilebilir. İlaçlardan tam olarak fayda alabilmek için fitil ve kremler desteklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats