Vajinal Tampon Ve Kullanımı

  • 05 Ocak 2017
  • 361 kez görüntülendi.
Vajinal Tampon Ve Kullanımı

Vajinal tamponların biçimleri silindir gibidir ve pamuk kullanılarak üretilirler adet kanamasının olduğu dönemlerde vajina içine yerleştirilir ve gelen kanın emilmesini sağlar. En çok tercih edilen hijyenik pedlerden farkı dışarıdan belli olmamasıdır. Çünkü tamamı ile vajinanın içine yerleştirilmesinden kaynaklıdır. Ancak sadece adet kanının geldiği dönemlerde kullanılmalıdır. Normal akıntı veya kötü kokulu akıntıyı emmesi için tercih edilmemeli. Tampon kullanan bir kadının gelen kanı dışarı akmaz buna bağlıda herhangi bir koku oluşmaz.

Yerleşimi ayakta olabileceği gibi oturur biçimde de olabilir. Çıkarma işlemi yapılırken ipi bulunmaktadır bu ip çekilerek çıkartılır. Alışıldıktan sonra vajinaya yerleşimi kolay olmaktadır. Ancak ilk defalarda biraz zorluk yaşanabilir. Tamponları en çok tercih edenler arasında spor yapanlar veya havuza giren ve denize girmek isteyenlerin tercihidir. Yüzme esnasında veya spor sırasında tampon kendi kendine düşmez ayrıca vajinada tampon varken idrar yapmaya bir engel değildir. İhtiyaca göre çeşitli boyları vardır bunlar küçük,orta ve büyük tipleridir adet kanamasının yoğunluğuna uyun olan bir tip kullanılır.

Bakire kızlar için yapılmış tamponlar bulunmaktadır fakat bu tamponlar vajinaya uygulandığında kızlık zarının tahrip olma riski bulunduğundan kullanılması çok önerilmemekte. En uygun olanı hijyenik pedler olmaktadır.

Tampon kullanımında dikkat edilecekler konusuna geldiğimizde ilk olarak kullanılan tampon 6-8 saatten fazla vajinada kalmamalıdır bu verdiğimiz zaman dilimi sona ermeden yenisi ile değiştirilmelidir. Bu dikkate alınmaz ve uzun süre aynı tampon kullanılırsa enfeksiyon tehlikesi yükselir. Toksit şok sendromu adı verilen rahatsızlık uzun süre aynı tamponun kullanılmasından kaynaklanan bir hastalık olmaktadır. İşte bu sebeple günümüzde en çok tercih edilen hijyenik pedler daha fazla tavsiye edilmektedir. Ayrıca gece yatarken tampon kullanılması tavsiye edilmez bunun sebebi uykunun uzun sürmesidir. Toksit şok sendromu yaşandığında bütün vücudu etkilemesi muhtemeldir bu nedenle belirtilerinde bulantı ve kusmaiateş,baş dönmesi ve halsizlik gibi yakınmalar meydana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats