Vajinoplasti Vajina Daraltma Ameliyatı

  • 08 Şubat 2017
  • 334 kez görüntülendi.
Vajinoplasti Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinoplasti olarak adlandırdığımız kavram vajina daralttırma operasyonu olarak nitelendirilmektedir. Halk arasında döl yatağı ve hazne olarak bilinen bayanların genital bölgesi yani cinsel ilişkinin gerçekleştiği organ ise vajinadır. Bölgede meydana gelen çeşitli zedelenme veya sarkmalar sonucunda yaşanan olumsuzluklar sonucunda durumdan şikayetçi olan hasta genital estetik operasyonlarına başvurmaktadır. Vajina yapısında her hangi bir kısalma ve benzeri etkiye sebep olmayan işlem kadın doğum uzmanları tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı neden yapılmaktadır?

Yaşam döngüsü boyunca gebelik sonrası, yaşlanma veya yapısal değişimlere bağlı olarak vajinal genişlik oluşmaktadır. Çok sayıda doğum yapma, doğumda açılan epizyonun iyi dikilememesi veya normal doğumda bebeğin kilolu doğması gibi nedenler vajinal genişlemelere sebebiyet vermektedir. Cinsel sağlık sorunlarına neden olan bu bağlamda bir çok kadın aynı sorunu yaşamaktadır. Lakin kimi doktora başvururken kimisi ise utandığı için veya bu durumu normal bir işlev olarak kabullendiği için çözüm yolu aramamakta.

Gerçekleşen her normal doğum sonrasında vajinada sarkıklar meydana gelmektedir. Zaman içerisinde bu sarkıklar toparlanmaktadır. Lakin hiç bir zaman eski haline dönmeyecektir. Buda cinsel yaşamda sağlık problemlerinin oluşmasına temel hazırlar. Cinsel sağlık alanında hem kadınların hem de erkeklerin cinsel tatminsizliğe uğramasına etken olmasının yanı sıra sık sık vajinal enfeksiyonlarda meydana gelmektedir. Bu açıdan bir çok hasta çözüm yolu olarak vajinoplasti diğer adı ile vajina daraltma operasyonuna başvurur.

Vajinoplasti nasıl yapılır?

Bir kadın ve erkeğin cinsel ilişkide başarılı olmasını sağlayan vajinal genişlik 1/3 ‘lük kısım olmakta. Yapılan genital estetik işlemi sonucunda vajinanın son 5-6 cm’lik kısmı daraltılmaktadır. İşlem esnasında uygulanan her hangi bir işlem sonucunda vajina boyunda kısalma ve benzeri olumsuzluklar gözlenmemektedir.

Vajinoplasti işlemi sonrasında birey normal doğum yapmadıkça vajinada tekrar genişleme meydana gelmemektedir. Tekrar doğum yapacağı vakit vajinanın genişlememesi için doktorlar tarafından sezaryen doğum uygulaması önerilmektedir. Normal doğuma başvuran kişilerin tekrar vajinoplasti uygulamasına başvurması olasığdır. Çünkü normal doğum esnasında vajina yine aynı durumlara maruz kalarak açılma ve benzeri işlemlerin uygulanması ile sarkık bir pozisyonda olacaktır.

Vajinoplasti işleminde dikişler alınmakta mı?

Operasyon sonrasında dikişler kendiliğinden erimektedir. Dışarıdan görünmemesi için doktorunuz dikişleri vajina içine atmaktadır. Ameliyat sonrasında hiç bir iz kalmayacaktır.

Vajinoplast, sonucunda dikkat edilmesi gerekenler

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hasta doktorun vermiş olduğu antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları önerildiği şekilde temin etmelidir.

Küveti doldurarak banyo yapmamaya özen gösterilmeli ve işlemden 3 gün sonra ayakta duş alınmalıdır.

Genital ameliyat sonrasında 1 ay havuza veya denize girilmemelidir.

En az 1 ay gibi bir süre zarfı boyunca cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır

Bölge temizliği ılık su ile önden arkaya doğru yapılarak bölge sürekli kuru tutulmalıdır.

İşlem sonrasında her hangi bir pansuman ve benzeri işleme gerek duyulmamaktadır. Lakin kişi enfeksiyon hastalıklarına karşı hijyenik davranmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats