Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Vakum İle Doğum Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere vakum ile doğum hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Doğum da rahim ağzının tam olarak açık olduğu zaman ile doğum bitene kadar olan süreçte gebe kadınından yada bebeğin neden olduğu bir sorun oluşması durumunda olası riskleri önlemek amaçlı müdahale edilmektedir. Böyle olası bir durumdaysa bebeğin rahimden dışarı çıkarılması için vakum ile doğum yöntemi kullanılabilir.

Vakum ile doğum gerektiren durumlar

Doğum esnasında kadınların sağlıklı bir doğum yapması adına ıkınmaları oldukça büyük önem taşır. Bunun nedeni ıkınıldığı zaman karın basıncında bir artma olmasıdır.

Fakat bazı kadınların ıkınmaları tehlike yaratabilir. Örneğin kalp rahatsızlığı olanlar yada beyin hastalıkları olan kadınların doğumlarında vakum tekniğine başvurulabilir.

Vakum ile doğum yönteminin kullanılmasındaki en temel etken anne adayının ıkınmasında sorun teşkil edecek bir durumun olmasıdır. Herkes doğal olanı yani normal doğumu isteyebilir fakat günümüzde kadınların doğum sancılarından korkması nedeni ile tercih edilmesi gereken yöntem pekte edilmiyor. Doğum sırasında anne adayı zor anlar yaşadığından ıkınma eylemini yarıda kesebilirken yine doğum sırasında bazı anne adaylarının ıkınma kuvvetlerinde bir düşüş olabilmektedir.

Rahim ağzının tam olarak açık olduğu kısım olan doğumun ikinci evresinde doğum normal zamanından daha uzun sürmüş ve hala 2 saat boyunca gerçekleşmemişse vakum ile doğum yapılabilir.

Bazı durumlarda bebeğe bağlı olarak vakumla doğum gerekebilir.

Bebeğin kalp atımlarında normal dışı ve tehlike oluşturacak düzensizliklerin saptanması halinde bu yöntem seçilebilir.

Vakum ile doğum zararlı mıdır?

Az olarak karşılaşılsa da vakum ile doğum yapıldıktan sonra rahim yırtılmaları söz konusu olabilir.

Şayet   vakum ile denenin hepsi sonuca ulaşmazsa acil olarak sezaryen uygulanabilir.

Bebekte yorgunluk belirtileri olabilmektedir.

Doğum esnasında bebeğin kafa kısmına bir basınç olacağından kafa içi komplikasyonlara neden olabilir.

Bir önceki konumuz suda doğum nasıl yapılır başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM