Vakum İle Doğum Nasıl Yapılır?

  • 29 Ocak 2017
  • 224 kez görüntülendi.
Vakum İle Doğum Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere vakum ile doğum hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Doğum da rahim ağzının tam olarak açık olduğu zaman ile doğum bitene kadar olan süreçte gebe kadınından yada bebeğin neden olduğu bir sorun oluşması durumunda olası riskleri önlemek amaçlı müdahale edilmektedir. Böyle olası bir durumdaysa bebeğin rahimden dışarı çıkarılması için vakum ile doğum yöntemi kullanılabilir.

Vakum ile doğum gerektiren durumlar

Doğum esnasında kadınların sağlıklı bir doğum yapması adına ıkınmaları oldukça büyük önem taşır. Bunun nedeni ıkınıldığı zaman karın basıncında bir artma olmasıdır.

Fakat bazı kadınların ıkınmaları tehlike yaratabilir. Örneğin kalp rahatsızlığı olanlar yada beyin hastalıkları olan kadınların doğumlarında vakum tekniğine başvurulabilir.

Vakum ile doğum yönteminin kullanılmasındaki en temel etken anne adayının ıkınmasında sorun teşkil edecek bir durumun olmasıdır. Herkes doğal olanı yani normal doğumu isteyebilir fakat günümüzde kadınların doğum sancılarından korkması nedeni ile tercih edilmesi gereken yöntem pekte edilmiyor. Doğum sırasında anne adayı zor anlar yaşadığından ıkınma eylemini yarıda kesebilirken yine doğum sırasında bazı anne adaylarının ıkınma kuvvetlerinde bir düşüş olabilmektedir.

Rahim ağzının tam olarak açık olduğu kısım olan doğumun ikinci evresinde doğum normal zamanından daha uzun sürmüş ve hala 2 saat boyunca gerçekleşmemişse vakum ile doğum yapılabilir.

Bazı durumlarda bebeğe bağlı olarak vakumla doğum gerekebilir.

Bebeğin kalp atımlarında normal dışı ve tehlike oluşturacak düzensizliklerin saptanması halinde bu yöntem seçilebilir.

Vakum ile doğum zararlı mıdır?

Az olarak karşılaşılsa da vakum ile doğum yapıldıktan sonra rahim yırtılmaları söz konusu olabilir.

Şayet   vakum ile denenin hepsi sonuca ulaşmazsa acil olarak sezaryen uygulanabilir.

Bebekte yorgunluk belirtileri olabilmektedir.

Doğum esnasında bebeğin kafa kısmına bir basınç olacağından kafa içi komplikasyonlara neden olabilir.

Bir önceki konumuz suda doğum nasıl yapılır başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats