Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Yara Dondurma ( Kriyoterapi)

Bu işlemin halk arasında yara dondurma tıbbi adıysa kriyoterapi olmaktadır. Anormal yapıda olan dokuları dondurarak zarar vererek tedavi etme amacı güdülmektedir. Bu işlem yapılırken prob adı verilen bir aletten yardım alınır. Bu alet dondurulacak dokuya değdirilir ardından dondurma özelliği bulunan gaz prob içinden geçer ve prob adı verilen aletin uç kısmının yaklaşık olarak -90 dereceye kadar soğumasını sağlar. Soğutma özelliği bulunan gaz prob ucuna bir basınç ile gönderilir ve itme meydana gelir,gaz birden bire hacim olarak genişleyerek çevresinden sıcaklık toplar ve prob ucu soğumuş olur.

Halk arasında bazen kar bazen de buz tedavisi olarak duyabilirsiniz. Rahim ağzında meydana gelen yaraları,siğiller gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Bu yöntem kısa süren ve ağrısız bir yöntem olmasından rahim ağzında oluşan hücre değişiklerinde ve yaralarda ilk akla gelen yöntem olarak kullanılmaktadır.

Yara dondurma işlemi uygulanmadan önce kesinlikle PAP semar testi uygulamalı ve sonuçlara göre de tedavi için yöntem seçilmelidir.

Kriyoterapi Basit Bir İşlemdir

Yara dondurma işlemi basit ve kolay bir işlemdir. Uygulanma esnasında hasta muayene pozisyonuna alınır. Ve jinekoloji muayenelerinde kullanılan masada bir uzman tarafından rahat bir biçimde gerçekleştirilir. Her zaman yapılan muayene olduğu gibi öncelikle spekulum vajinaya yerleştirilir ardından servisks ortaya çıkar bunu ardından yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede işlem bitmiş olur. İşlem esnasında herhangi bir ağrıya maruz kalınmaz çünkü rahim ağzında ağrıya neden olacak sinirler yoktur. Bu sebeple bir lokal anestezide yapılmaz. İşlem yapılırken yada işlemden sonra adet sancısını andıran bazı küçük kasılmalar hissedilebilir. Fakat çok uzun sürmeyen bu durum 1-2 dakikada sonlanır. Sık karşılaşılmasa da bazen vajinanın içinde soğukluk hissi duyulabilir. Ancak bu gayet normal bir durum olup alınan bazı ağrı kesiciler sayesinde baskılanabilir.

Bu yöntemde yukarıda dediğim gibi herhangi bir anestezi gerekmediğinden ve bu nedenle ağrıda hissedilmediğinden aynı zamanda kısa süren bir işlem olmasından dolayı doktorlar tarafından ilk tercih edilen yöntem yara dondurma tekniği olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM