Yara Dondurma ( Kriyoterapi)

  • 19 Aralık 2016
  • 251 kez görüntülendi.
Yara Dondurma ( Kriyoterapi)

Bu işlemin halk arasında yara dondurma tıbbi adıysa kriyoterapi olmaktadır. Anormal yapıda olan dokuları dondurarak zarar vererek tedavi etme amacı güdülmektedir. Bu işlem yapılırken prob adı verilen bir aletten yardım alınır. Bu alet dondurulacak dokuya değdirilir ardından dondurma özelliği bulunan gaz prob içinden geçer ve prob adı verilen aletin uç kısmının yaklaşık olarak -90 dereceye kadar soğumasını sağlar. Soğutma özelliği bulunan gaz prob ucuna bir basınç ile gönderilir ve itme meydana gelir,gaz birden bire hacim olarak genişleyerek çevresinden sıcaklık toplar ve prob ucu soğumuş olur.

Halk arasında bazen kar bazen de buz tedavisi olarak duyabilirsiniz. Rahim ağzında meydana gelen yaraları,siğiller gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Bu yöntem kısa süren ve ağrısız bir yöntem olmasından rahim ağzında oluşan hücre değişiklerinde ve yaralarda ilk akla gelen yöntem olarak kullanılmaktadır.

Yara dondurma işlemi uygulanmadan önce kesinlikle PAP semar testi uygulamalı ve sonuçlara göre de tedavi için yöntem seçilmelidir.

Kriyoterapi Basit Bir İşlemdir

Yara dondurma işlemi basit ve kolay bir işlemdir. Uygulanma esnasında hasta muayene pozisyonuna alınır. Ve jinekoloji muayenelerinde kullanılan masada bir uzman tarafından rahat bir biçimde gerçekleştirilir. Her zaman yapılan muayene olduğu gibi öncelikle spekulum vajinaya yerleştirilir ardından servisks ortaya çıkar bunu ardından yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede işlem bitmiş olur. İşlem esnasında herhangi bir ağrıya maruz kalınmaz çünkü rahim ağzında ağrıya neden olacak sinirler yoktur. Bu sebeple bir lokal anestezide yapılmaz. İşlem yapılırken yada işlemden sonra adet sancısını andıran bazı küçük kasılmalar hissedilebilir. Fakat çok uzun sürmeyen bu durum 1-2 dakikada sonlanır. Sık karşılaşılmasa da bazen vajinanın içinde soğukluk hissi duyulabilir. Ancak bu gayet normal bir durum olup alınan bazı ağrı kesiciler sayesinde baskılanabilir.

Bu yöntemde yukarıda dediğim gibi herhangi bir anestezi gerekmediğinden ve bu nedenle ağrıda hissedilmediğinden aynı zamanda kısa süren bir işlem olmasından dolayı doktorlar tarafından ilk tercih edilen yöntem yara dondurma tekniği olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats