Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Yara Yakma İşlemi Koterizasyon Nedir?

Yapılan bu uygulama sayesinde karşılaşılan bir çok durumda rahatsızlığın tam olarak ortadan kalkmasını ve bu oranda iyileşmeyi sağlamakta olup deri rahatsızlıklarında deride deformasyonlar ortaya çıktığında yara yakma yani koterizasyon uygulanmaktadır. Kadınlarda oldukça sık rastladığımız rahim ağzı etrafında oluşan sorunlara bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Hem kolayca yapılması hem de hızlı bir biçimde işlemin sonlaması hastalarda oluşan gerginlik,korku ve endişe gibi sorunları da ortadan kaldırdığı için en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. Ancak bu uygulama her kadına yapılması uygun olmayabilir. Çünkü rahim ağzından alınana sürüntü sonucu istenilen şekildeyse yapılabilmektedir. Uygulamaya engel olan faktörse hastada herhangi bir patolojik sorun problem söz konusuysa yapılması uygun görülmez

Az önce dediğimiz gibi yara yakma işlemi hızlı ve acısız olmaktadır. Bütün bu operasyon yaklaşık beş dakika içinde sonlanmakta olup diğer cerrahi girişimlerin çoğunda lokal yada genel anestezi verilirken koterizasyon işleminde herhangi bir anestezi verilmez çünkü ağrı yada acı hissedilmez bu nedenle hastalar rahat olmalı herhangi bir korkusu bulunmamalı. Yapılan sıradan jinekolojik muayene gibi hasta masaya alınır ve spekulum yardımı ile serviks görülür. Ardından koter adı verilen alet yardımı ile rahim ağzına küçük dokunuşlar ile operasyon yapılarak tamamlanmış olur. Koterizasyon yapıldıktan sonra herhangi bir istirahat gerekmez hasta işine ve günlük hayatına dönebilir.

Hangi Durumlarda Yara Yakma İşlemi Tercih Edilir?

En çok tercih edilen ve kullanan alan rahim ağzında oluşan iltihaplanmaların ve yaralanmaların tedavinde kullanılmaktadır. Özellikle iltihaplanmalara antibiyotik tedavisi ile müdahale edilir ancak bazı durumlarda sonuç alınamazsa koterizasyon yapılarak tedavi edilir.

Koterizasyon İşleminden Sonra Dikkat Edilecekler

İşlem sonrasında hastanın en başta dikkat etmesi gereken nokta bir ay süre ile cinsel ilişkiden uzak durması olmaktadır. İşlemin yapılmasını takip eden 15 gün ise herhangi bir jel,tampon ve krem gibi ürünler kullanmaması gerekmektedir. Hijyenik ped kullanılabilir çünkü bu dönemde küçükte olsa akıntılar yaşanabilir. Şayet akıntılarınız çok gelmeye başlarsa hemen bir sağlık kuruluşuna giderek doktorunuza gerekli detayları anlatarak muayene olunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM