Yara Yakma İşlemi Koterizasyon Nedir?

  • 13 Şubat 2017
  • 179 kez görüntülendi.
Yara Yakma İşlemi Koterizasyon Nedir?

Yapılan bu uygulama sayesinde karşılaşılan bir çok durumda rahatsızlığın tam olarak ortadan kalkmasını ve bu oranda iyileşmeyi sağlamakta olup deri rahatsızlıklarında deride deformasyonlar ortaya çıktığında yara yakma yani koterizasyon uygulanmaktadır. Kadınlarda oldukça sık rastladığımız rahim ağzı etrafında oluşan sorunlara bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Hem kolayca yapılması hem de hızlı bir biçimde işlemin sonlaması hastalarda oluşan gerginlik,korku ve endişe gibi sorunları da ortadan kaldırdığı için en çok tercih edilen yöntem olmaktadır. Ancak bu uygulama her kadına yapılması uygun olmayabilir. Çünkü rahim ağzından alınana sürüntü sonucu istenilen şekildeyse yapılabilmektedir. Uygulamaya engel olan faktörse hastada herhangi bir patolojik sorun problem söz konusuysa yapılması uygun görülmez

Az önce dediğimiz gibi yara yakma işlemi hızlı ve acısız olmaktadır. Bütün bu operasyon yaklaşık beş dakika içinde sonlanmakta olup diğer cerrahi girişimlerin çoğunda lokal yada genel anestezi verilirken koterizasyon işleminde herhangi bir anestezi verilmez çünkü ağrı yada acı hissedilmez bu nedenle hastalar rahat olmalı herhangi bir korkusu bulunmamalı. Yapılan sıradan jinekolojik muayene gibi hasta masaya alınır ve spekulum yardımı ile serviks görülür. Ardından koter adı verilen alet yardımı ile rahim ağzına küçük dokunuşlar ile operasyon yapılarak tamamlanmış olur. Koterizasyon yapıldıktan sonra herhangi bir istirahat gerekmez hasta işine ve günlük hayatına dönebilir.

Hangi Durumlarda Yara Yakma İşlemi Tercih Edilir?

En çok tercih edilen ve kullanan alan rahim ağzında oluşan iltihaplanmaların ve yaralanmaların tedavinde kullanılmaktadır. Özellikle iltihaplanmalara antibiyotik tedavisi ile müdahale edilir ancak bazı durumlarda sonuç alınamazsa koterizasyon yapılarak tedavi edilir.

Koterizasyon İşleminden Sonra Dikkat Edilecekler

İşlem sonrasında hastanın en başta dikkat etmesi gereken nokta bir ay süre ile cinsel ilişkiden uzak durması olmaktadır. İşlemin yapılmasını takip eden 15 gün ise herhangi bir jel,tampon ve krem gibi ürünler kullanmaması gerekmektedir. Hijyenik ped kullanılabilir çünkü bu dönemde küçükte olsa akıntılar yaşanabilir. Şayet akıntılarınız çok gelmeye başlarsa hemen bir sağlık kuruluşuna giderek doktorunuza gerekli detayları anlatarak muayene olunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats