Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı ( Kisktektomi)

Yumurtalık bölgesinin dokusunda oluşan kistlerdir. Genel olarak doğurganlık evrelerine olan kadınlarda görülen yapısına bakıldığında iyi huylu olan tümör tipidir. Dediğimiz gibi doğurganlık çağında olan kadınlarda görülebildiği gibi ileri yaşta olan kadınlarda kansere sinyali olabilmektedir. Kadınlar en çok görülen kistler arasında yer alan yumurtalık kistlerini sıklıkla kadınlar anlamaz düzenli ve rutin yapılan jinekolojik muayene esnasında veya başka yakınmalar ile doktora başvurulduğunda anlaşılır. Burada düzenli jinekolojik muayenenin bir kez daha önemini anlamış olmaktayız. Tespit edilen bu kistler askında işlevsel kistler olarak önümüze çıkar çünkü adet siklusu döneminde yumurtanın görevini yapmasının önüne geçmektedir bu kistler. Bu tip kistlerin ortak özelliği ve en göze batan özellikleri arasında bir veya birkaç adet döngüsü sonuna doğru kendi kendine ortadan kayıp olabilmeleri diyebiliriz. Herhangi bir muayene yada şikayet ile tanısı konan kistlere hemen müdahalede bulunulmaz kendiliğinden yok olma ihtimali değerlendirilerek beklenir. Fakat belirli bir zaman geçtikten sonra bu ortadan kaybolan kistlerin yanlarında bir takım durumlar kendini gösterebileceğinden yumurtalık kistleri vücut dışına alınmaları ihtiyacı duyulabilir.

Yumurtalık Kistlerine Cerrahi Operasyon Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır

Kistlerin operasyon ile vücut dışına alınmasını gerektiren durumlara bakarsak hastanın hayatını olumsuz yönde etkiliyor ve yaşam kalitesine negatif yönde etki ediyorsa, ağrı ve sancı gibi şikayetlerinin sorumlusu kistlerse, ve yapılan araştırma sonucunda kistlerin iyi huylu olmadığı anlaşılmış ise cerrahi operasyon ile çıkartılmaları gerekir.

Yapılan bu operasyon sıklıkla bir saatte tamamlanır. Şayet ameliyat kapalı olarak yapılmışsa 1 gün hastanede kalınarak ertesi gün taburcu olunabilir. Fakat açık olarak yapılan ameliyatlarda eve dönüş süresi 3 güne kadar çıkabilir.

Laparoskopik Uygulama İle Yumurtalık Kistlerine Müdahale

Günümüzde yapılan birçok yumurtalık kisti ameliyatı kapalı olarak yapılmaktadır. Fakat açık ameliyat ile de yapılabilmektedir. Laparoskopik yöntemi uygulayabilmek için ilk olarak kasık bölgesinden ve göbek deliğinin alt kısmından küçük delikler açılmakta olup yaklaşık 1cm büyüklüğünde olur. Açılmış olan bu delik yardımı ile içeriye girilir ve operasyon gerçekleştirilir. Yapılan kesi ile açılan delik zaten çok küçük olduğundan ameliyat izi de çok fazla kalmayacaktır. Hastaya cerrahi bir müdahale gerekiyorsa ilk olarak kapalı yönteme uygun mu diye bakılır.

Operasyondan Sonra Cinselliğe Ne Zaman Başlayabilirim?

Yapılan kist ameliyatından sonra hasta iyileştikten sonra cinselliğine geri dönebilir bu süreç genellikle 15 günü bulabilmektedir. Kontrol muayenesinden sonra herhangi bir sorun yoksa doktoru cinsellik için onay verecektir. Ancak sadece kistler değil beraberinde rahimde alınmış ise bu sefer bir ay süre ile hasta cinsellikten uzak durması gerekecektir.

Ameliyattan Sonra Kistler Tekrarlar mı?

Yumurtalık komple vücut dışına alınmışsa yumurtalık kisti kendini tekrar etme riski de ortadan kalkmış olur. Ancak alınmayan yumurtalık varsa bunlarda bir daha kist oluşma ihtimali vardır. Ameliyat ile yalnızca kistler alınmışsa yumurtalıklarda yine tekrar kist meydana gelme durumu olacaktır.

Operasyon Sonrasında Ne Zaman Adet Görürüm?

Yumurtalık kisti operasyonları geçiren kadınlarda sıklıkla ameliyattan sonra 20 ile 30 gün içinde tekrar adet kanamaları olmaktadır. Tabi ki verdiğimiz süre ortalamadır ve operasyondan önce ne zaman adet görüldüğü bu sürede oynamaların olmasına neden olabilir. Genellikle son adet adetten 30 gün geçtikten sonra adet kanaması olur. Bazı özel durumlar vardır örneğin ameliyat gireceğim diye stres yapmış olabilir hasta buda adet döngüleri arasındaki süreyi uzatır. Ancak operasyon sonrasında olacak her kanama adet kanaması olmayabilir bu yüzden doktorunuza bu konuda sizi bilgilendirmesini isteyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM