Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Yumurtlama Tarihi – Dönemi Hesaplama (Otomatik)

Yumurtlama Tarihi Hesaplama İşlemi

ÖNEMLİ : Aşağıda yer alan programımız ile yumurtlama tarihi hesaplama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Sadece son adet tarihinizi ilk gününü girmelisiniz ve ortalama kaç günde bir adet olduğunuzu girmelisiniz.

Adetinizin başlangıc tarihinden bir sonraki adetinizin başlangıcına kadar geçen süre size kaç günde bir adet olduğunuzu verecektir.

Yumurtlama dönemi hesaplama hamile kalmak için en verimli günleri bulmak için yapılır. Hesaplama yapmak için yukarıda bulunan programımızı kullanabilirsiniz. Programa sizden bazı değerler isteyecektir bunları girmeniz yeterlidir. Yumurtlama denilen yada ovulasyon olarak adlandırılan işlem yaklaşık her adet döneminin ortalarında meydana gelir. Aslında bu işlem belli bir olgunluğa ulaşmış yumurtaların döl yatağından serbest kalarak çatlama işlemidir. Sıklıkla yumurtaların hayatta kalma zamanları 12 saat ile 24 saat arasında olmaktadır. Bunun anlamı ise bu zaman dilimi içinde en uygun gebe kalma zamanıdır.

Bu oluşan yumurtalar şayet döllemezseler adet döneminde oluşan akıntı ile beraber vücut dışına atılımları gerçekleşir. Sizde gebelik planlıyorsanız adet dönemlerinizin ne kadar uzunlukta olduğu, ne zaman adet olduğunuz tarihleri not etmelisiniz. Notlarınızı kullanarak yumurtlama zamanınızı hesaplayabilir böylece gebe kalma şansınız en üst seviyede olduğu zamanlarda cinsel ilişki planınızı oluşturabilirsiniz.

Yumurtlama dönemi hesaplama işleminizi yaptığınızda çıkan sonuç adet döneminin ortalarına gelecektir. Ancak normal olarak kabul gören 28 günde bir adet döngüsünün tekrarlanmasıdır ama her kadının bu süreçte tekrarlamıyor olabilir. Örneğin adet dönemleri 30-35 gün de bir tekrarlıyor olabilir. Böyle bir durumda ise adetinizin başladığı tarihten itibaren 14 gün geriye giderek yumurtlama zamanınızı ortalama olarak bulabilirsiniz.

Bizim hesaplama programımız bunu otomatik olarak size yapmaktadır. Ama nasıl yapıldığına örnek verelim. Bir kadının adet döngülerinin arası 28 gün ise son adet kanamasından sonraki 14. Gün yumurtlama dönemidir. Ancak 35 adet dönemleri 35 gün ara ile olan bir kadının ise 35-14=21 olacaktır. Bunun anlamı son adet kanamasından sonra 21. Gün yumurtlama dönemi olmasıdır.

Cinsel İlişkiye Ne zaman Başlanmalı?

Yumurtlama dönemi hesaplandıktan sonra genelde yumurtlama adetin ilk gününden başlayarak sayılan 14. Günde meydana gelir. Yani adet başlamadan 17-18 gün öncesinden bir hafta boyunca 2 günde bir olmak şartı ile cinsel ilişkiye girmek gebe kalma şansınızı oldukça arttıracaktır. Peki neden her gün değil çünkü her gün girildiğinde sperm kalitesi daha düşük olacağından 2 günde bir önerilmektedir.

Dikkat ederseniz sürekli devamlı olarak geriye doğru sayılarak verdik yani adet başlanmadan 17-18 gün önceden cinsel ilişkiye başlayın dedik. Bunun nedeni yumurtama zamanlarının önünüzdeki adet tarihine göre hesaplanması çok daha sağlıklı olacaktır. Adetin ikinci dönemi olan yani yumurtlama ile adet arasında ki zaman sabit 14 gündür buna luteal faz adı verilir. Yumurtlama dönemi hesaplama adet dönemlerinin arasında kaç gün olduğu baz alınarak yapılmaktadır ancak luteal faz süresi değişken değil sabittir.

Gebelik Haftası Hesaplama >>>>

 

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM