Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Yumurtlamanın Az Olmasının Tedavi Aşaması

İlk olarak kadınların doğumuna gittiğimizde yumurtalar ile dünyaya gelirler ve yaşamları boyu tekrar yumurta üretimi olmamaktadır. Günümüzde tıp bilimi ilerledikçe az önce verdiğimiz bilgiyi çürütecek bir takım çalışmalar olmuştur fakat bunlar net olarak hastalara yansımadığı için biz bildiğimiz bilgi üstünden gideceğiz. Kadınların yaşı ilerledikçe yumurtalar bu oranda azalır ve gayet normal bir durumdur. Çocuk sahibi olan kadınlarda dahi yaşları 40 olunca tekrar hamile kalma oranları düşmektedir.Bunun ardından yaşı 44 den fazla olanlarda iyice gebe kalmak zorlaşır.

Yumurtalıkların işlevselliğini yitirmesi ve kapasitesinin azalması sonucunda üreme işlevi de bu oranda azalır ve bunu menopoz ile olduğunu bilmekteyiz. Kadınlar 37 yaşına geldiklerinde hormon salgılarında ve üreme işlevselliğinde doğal olarak ayrışmalar başlayacaktır. İlerleyen yaşla beraber üreme işlevselliği azalarak devam eder ayrıca adet görme düzeni de menopoza girene kadar kendisini her ay tekrar etmeye devam eder. Bazı kadınlar kendilerine şu soruyu sorabilir ben hala adet görüyorum ama neden gebe kalamıyorum şuan bunun cevabını net olarak anlamış bulunmaktasınız.

Menopoza bakıldığında genetik faktörler ön plana çıkar. Örneğin aile fertlerinde erken menopoz görülmüşse yumurtalıkların işlevselliği daha erken bir zamanda görevlerini yerine getiremez olur. Hatta bu durumlar ile karşılaşan kadınlara bakıldığında normal menopoz yaşından 10 yıl önce üreme fonksiyonlarında azalmalar görülerek gebe kalmakta zorlanılabilir. Bunu biraz açarsak normal şartlarda 40 yaşında menopoza giren bir bayan daha 30 yaşına geldiğinde gebe kalmakta zorlanmalar yaşayabilir. Sadece genetik ve yaş etkeni yumurtalıkları olumsuz etkilemez daha başka sebeplerden dolayı da bu sorun ile karşılaşmak mümkündür.

Yumurtalık Fonksiyonlarının Azalmasının Belirtileri Neleridir?

  • İki adet kanamasının arası giderek birbirine yaklaşmaya başlar. örneğin normal adetleri arasında 28-30 gün olan bir kadının 21-27 gün arasında kanama görmeye başlar. Hatta çok sık görülmese de bazen iki hafta ara ile adet kanaması görülebilir. Ancak gelen kan miktarında sıklıkla bir fazlalaşma yada azalma görülmez. Bazen kanamanın olmaması yada geç olması yumurtlama işleminin olmaması veya geç olmasından kaynaklanır.
  • Normal yollar ile hamile kalma yada tedavi sonucunda hamile kalma şansının oranlarında düşüşler yaşanır. Bu durumun nedeni ise sıklıkla ilerleyen yaş ile birlikte yada değişik bazı nedenlerden kaynaklanan yumurtalık kapasitesindeki azalmanın ardından geride kalan yumurtaların genetik yapısı normal olmamasından dolayı olur. Biraz daha açarsak bunu zaten normal olmayan bir yumurta şayet döllenirse bir embriyo meydana gelecektir bunun sonucunda rahimde hiç tutunamaz veya erken zamanda düşük ile sonlanır. Oluşan diğer gebeliklerde ise kromozomların normal olmadığı down sendromu gibi sorunlar bebekte oluşabilir. Gebeliğin 16-20. Haftaları arasında üçlü tarama testi adı verilen test ile down sendromu kontrol edilebilmektedir. Testin sonucu şüpheli çıkarsa amniyosentez uygulanarak tanı kesinleştirilir.

Yumurta Üretiminin Az Olmasının Erken Teşhisi

İlk olarak aile fertlerinde erken menopoza giren kadınlar ve yumurtalıklarından ameliyat olan kadınlar mercek altına alınmalıdır. Yumurtalıkların ne kadar işlevsel olduğunu anlamak adına adetin 2 yada 3. Günü yapılacak hormon testleri sayesinde bir görüşe varılabilir. Hangi hormon diye sorarsanız FSH hormonuna bakılırsa yumurtalıklar hakkında bilgi edinilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM